Search
Announce
Ten Crews Qualify for 2007 Under 23 World Championships Team

Ten Crews Qualify for 2007 Under 23 World Championships Team

July 13, 2007

West Windsor, NJ – Ten crews qualified for the 2007 World Rowing Under 23 Championships on Thursday by meeting the required time standard at the 2007 Under 23 National Team Time Trial on Mercer Lake in West Windsor, N.J.

Clemson’s Suzanne Van Fleet is a member of the women’s eight that qualified for the 2007 World Rowing Under 23 Championships. Van Fleet is a rising senior from Exton, PA.

The Men’s eight, Men’s quadruple sculls, lightweight Men’s four, lightweight Men’s quadruple sculls, lightweight Men’s double sculls, women’s eight, women’s pair, women’s quadruple sculls, lightweight women’s double sculls and lightweight women’s single sculls all earned the right to represent the U.S. at the championships July 26-29 in Strathclyde, Great Britain, by meeting the standard. For complete results, please visit www.powerhousetiming.com.

The following boats qualified during today’s time trial. The final roster will be released by Monday, July 16.

2007 Under 23 World Championships Roster (qualified as of 7/12/2007)Name, Hometown, Club Affiliation

Lightweight Women’s Single ScullsNicole Nelson, Santa Rosa, Calif., Undine Barge Club

Lightweight Men’s Double ScullsJames Donovan, Easton, Conn., Princeton UniversityTodd Mickelson, Woodinville, Wash., Lehigh University

Lightweight Women’s Double ScullsJill Austin, Newport Beach, Calif., Pocock Elite Sculling TeamKristin Hedstrom, Concord, Mass., Pocock Elite Sculling Team

Men’s Quadruple Sculls Glenn Ochal, Philadelphia, Penn., Princeton University Pat Sullivan, Hingham, Mass., Union Boat Club/Northeastern University Ben Nace, Dallas, Texas, University of Pennsylvania Ted Sobolewski, Williamsville, N.Y., West Side Rowing Club/Northeastern University

Women’s Quadruple Sculls Gevvie Stone, Newton, Mass., Princeton University Esther Lofgren, Newport Beach, Calif., Radcliffe University Lindsay Meyer, Seattle, Wash., Pocock Elite Sculling Team Alie Fishman, Dallas, Texas, Princeton University

Lightweight Men’s Quadruple Sculls Chris Klotzbach, Wayne, Penn., Undine Barge Club Chris Lambert, Fort Lauderdale, Fla., Florida Institute of Technology Matt Carey, West Simsbury, Conn., GMS Rowing Center Richard Klein, Westport, Conn., GMS Rowing Center

Women’s Pair Taryn O’Connell, Orinda, Calif., University of California at Berkeley Jenny Cromwell, Bellevue, Wash., University of Virginia

Lightweight Men’s Four Alex Rothmeier, Boston, Mass., U23 Development Camp Peter Reiser, East Williston, N.Y., Yale University Kenny McMahon, Ladysmith, Wisc., University of Wisconsin Greg McKallagat, Andover, Mass., Princeton University

Men’s Eight Adam Barhamand, Naperville, Ill., Caspersen Training Center Silas Stafford, Santa Rosa, Calif., Caspersen Training Center Nathan Rooks, Bainbridge Island, Wash., Caspersen Training Center/Stanford University William England, Marblehead, Mass., Princeton University Mark Murphy, Madison, Wisc., Stanford University Alex Osborne, Los Angeles, Calif., Caspersen Training Center Charlie Cole, New Canaan, Conn., Yale University Jesse Johnson, Mercer Island, Wash., University of Washington Tom Pezek, Farmington Hills, Mich., Caspersen Training Center

Women’s Eight Katelin Snyder, Winter Park, Fla., University of Washington Anne Kennedy, Mt. Vision, N.Y., Dartmouth College Jamie Redman, Spokane, Wash., Yale University Elle Logan, Boothbay Harbor, Maine, Stanford University Megan Smith, Templeton, Calif., University of California at Berkeley Andrea Sooter, Bellevue, Wash., University of Washington Suzanne Van Fleet, West Chester, Penn., Clemson University Mara Allen, San Francisco, Calif., University of California at Berkeley Kerry Birk, Scottsdale, Ariz., Stanford University

News