Search
Clemson Men’s and Women’s Swimming & Diving Teams Fall to South Carolina

Clemson Men’s and Women’s Swimming & Diving Teams Fall to South Carolina

Licensed to University of South Carolina                  Hy-Tek's Meet Manager              University of SC vs. Clemson University - 11/8/2002                                    Results

Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Nyiry, Anna JR Gamecocks NT 23.75 9 2 Theiler, Elise CLEM NT 23.87 4 3 Bastak, Ashleigh SO Gamecocks NT 24.17 3 4 Skaggs, Haley FR Gamecocks NT 24.31 2 5 Burtch, Jenna CLEM NT 24.36 1 6 Courtney Humes CLEM NT 25.35 7 Hong, Christina JR Gamecocks NT x25.79 7 Commons, Amanda CLEM NT x25.79

Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Skaggs, Heather SO Gamecocks NT 51.19 9 24.80 2 McHugh, Carolynn SO Gamecocks NT 52.11 4 25.14 3 Lindsey Kroeger CLEM NT 52.42 3 25.60 4 Skaggs, Haley FR Gamecocks NT 52.57 2 25.49 5 Vinson, Amy JR Gamecocks NT x53.09 25.55 6 Burtch, Jenna CLEM NT 53.13 1 25.55 7 Woodruff, Christin CLEM NT 53.73 25.60 8 Morris, Kensey CLEM NT x57.75 27.74

Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Skaggs, Heather SO Gamecocks NT 1:50.99 9 26.13 54.02 2 Vanassen, Jennifer JR Gamecocks NT 1:52.74 4 26.21 54.42 3 Routh, Kimberly CLEM NT 1:56.51 3 27.03 56.74 4 Cober, Kimberly CLEM NT 1:56.63 2 27.97 57.63 5 Nichole Carlton CLEM NT 1:58.64 1 27.68 57.71 6 Camp, Katie SO Gamecocks NT 2:18.81 31.22 1:06.86

Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Margalis, Stephani FR Gamecocks NT 4:56.17 9 27.50 56.78 1:57.07 2 Routh, Kimberly CLEM NT 5:00.76 4 28.50 59.03 1:59.90 3 Bowden, Katie FR Gamecocks NT 5:01.24 3 28.13 57.98 1:59.16 4 Nichole Carlton CLEM NT 5:07.58 2 28.45 58.62 2:00.29 5 Dwors, Elizabeth CLEM NT 5:10.00 1 28.44 58.51 2:00.14 6 Cober, Kimberly CLEM NT x5:15.40 28.78 59.64 2:03.01 7 Davidson, Anne FR Gamecocks NT 5:18.43 28.71 1:00.19 2:04.46 — Hong, Christina JR Gamecocks NT SCR — Lyon, Samantha FR Gamecocks NT SCR

Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Margalis, Stephani FR Gamecocks NT 10:04.41 9 27.40 57.25 1:58.57 5:02.26 2 Routh, Kimberly CLEM NT 10:11.32 4 28.45 58.90 2:01.21 5:05.22 3 Nichole Carlton CLEM NT 10:13.92 3 28.35 58.72 2:00.38 5:05.65 4 Bowden, Katie FR Gamecocks NT 10:15.00 2 27.93 57.88 1:58.72 5:03.30 5 Cober, Kimberly CLEM NT 10:15.36 1 28.74 59.26 2:01.51 5:10.51 6 Davidson, Anne FR Gamecocks NT 10:49.53 28.45 59.89 2:04.26 5:20.64

Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kate Walker CLEM NT 2:04.52 9 29.31 1:00.36 2 Smith, Ryan FR Gamecocks NT 2:04.88 4 29.83 1:01.49 3 Butler, Kristen SR Gamecocks NT 2:05.50 3 30.08 1:01.65 4 Dedekind, Bronwyn JR Gamecocks NT 2:06.72 2 30.34 1:01.94 5 Urso, Kelly CLEM NT 2:08.51 1 30.94 1:02.44 6 Brewer, Mary CLEM NT 2:10.71 30.77 1:03.22 7 Wipperman, Sara Be CLEM NT x2:18.73 33.15 1:07.97

Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Ashley Shafer CLEM NT 2:22.52 9 32.75 1:08.89 2 Commons, Amanda CLEM NT 2:24.61 4 33.93 1:10.71 3 Caitlin Bissell CLEM NT 2:26.47 3 33.89 1:11.01 4 Lyon, Samantha FR Gamecocks NT 2:28.61 2 33.94 1:11.30 5 Davidson, Anne FR Gamecocks NT 2:29.74 1 34.24 1:12.39 — Hong, Christina JR Gamecocks NT DQ 34.16 1:11.68 — Keyes, Sarah CLEM NT DQ 35.71 1:15.39

Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Dedekind, Bronwyn JR Gamecocks NT 2:04.86 9 28.12 59.50 2 Johnson, Megan JR Gamecocks NT 2:06.77 4 29.68 1:02.22 3 Murphy, Meaghann CLEM NT 2:10.33 3 29.02 1:01.53 4 Gjervold, Alison CLEM NT 2:12.03 2 30.20 1:03.21 5 Clifford, Megan CLEM NT 2:14.66 1 30.50 1:04.46

Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Lindsey Kroeger CLEM NT 2:06.90 9 28.04 2 Margalis, Stephani FR Gamecocks NT 2:07.06 4 28.31 3 Butler, Kristen SR Gamecocks NT 2:08.48 3 27.19 4 Gressett, Aurelie CLEM NT 2:10.49 2 29.11 5 Smith, Ryan FR Gamecocks NT 2:10.54 1 28.43 6 Ashley Shafer CLEM NT 2:11.89 29.01 7 Gjervold, Alison CLEM NT x2:13.61 29.65

Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 King, Lauren SO Gamecocks NT 297.15 9 2 Hodges, Holly JR Gamecocks NT 294.08 4 3 Brennan, Allison SO Gamecocks NT 277.88 3 4 Richardson, Tracey SO Gamecocks NT x267.75 5 Watcke, Jess CLEM NT 228.45 2 6 Shastin Leathers CLEM NT 215.40 1 7 Curtuneanu, Cristi CLEM NT 212.25 8 Tolley, Amy CLEM NT x200.25

Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Richardson, Tracey SO Gamecocks NT 296.40 9 2 King, Lauren SO Gamecocks NT 286.50 4 3 Brennan, Allison SO Gamecocks NT 277.13 3 4 Shastin Leathers CLEM NT 219.98 2 5 Curtuneanu, Cristi CLEM NT 207.68 1

Women 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of South Carolina ‘A’ NT 3:24.80 11 1) Skaggs, Heather SO 2) Nyiry, Anna JR 3) McHugh, Carolynn SO 4) Vanassen, Jennifer JR 24.59 51.29 2 University of South Carolina ‘B’ NT 3:30.52 4 1) Skaggs, Haley FR 2) Bowden, Katie FR 3) Butler, Kristen SR 4) Bastak, Ashleigh SO 25.12 52.30 3 Clemson University ‘A’ NT 3:32.67 2 1) Theiler, Elise 2) Gressett, Aurelie 3) Ashley Shafer 24.89 53.02 4 Clemson University ‘B’ NT 3:45.95 1) Courtney Humes 2) Murphy, Meaghann 3) Brewer, Mary 4) Morris, Kensey 26.27 55.00 5 University of South Carolina ‘C’ NT x3:48.11 1) Vinson, Amy JR 2) Hartland, Amy 3) Hong, Christina JR 4) Camp, Katie SO 25.99 54.01 6 Clemson University ‘C’ NT x3:53.84 1) Kate Walker 3) Clifford, Megan 4) Wipperman, Sara Beth 26.90 56.44

Women 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Clemson University ‘A’ NT 3:48.33 11 1) Lindsey Kroeger 2) Commons, Amanda 3) Theiler, Elise 4) Burtch, Jenna 27.74 56.43 2 University of South Carolina ‘A’ NT 3:49.90 4 1) Smith, Ryan FR 2) McHugh, Carolynn SO 3) Nyiry, Anna JR 4) Vanassen, Jennifer JR 28.00 57.73 3 Clemson University ‘B’ NT 3:54.31 2 1) Kate Walker 2) Caitlin Bissell 3) Courtney Humes 4) Christine Woodruff 28.59 58.67 4 University of South Carolina ‘B’ NT 3:59.15 1) Dedekind, Bronwyn JR 2) Lyon, Samantha FR 3) Johnson, Megan JR 4) Vinson, Amy JR 5 Clemson University ‘C’ NT x4:11.06 1) Urso, Kelly 2) Morris, Kensey 3) Murphy, Meaghann 4) Clifford, Megan 29.00 1:00.14 6 Clemson University ‘D’ NT x4:14.16 1) Keyes, Sarah 3) Brewer, Mary 4) Brown, Katie 30.93 1:04.13

Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 McCary, Chris JR Gamecocks NT 20.55 9 2 Murphy, ED JR Gamecocks NT 21.18 4 3 Drew Scheerhorn CLEM NT 21.42 3 4 Derrick Mulder CLEM NT 21.61 2 5 Williams, Joshua CLEM NT 22.08 1 6 Dagenhart, Stephen FR Gamecocks NT 22.11 7 Donovan, Hosh FR Gamecocks NT x22.68

Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Murphy, ED JR Gamecocks NT 46.55 9 22.24 2 Derrick Mulder CLEM NT 47.33 4 23.03 3 Duff, Reid FR Gamecocks NT 47.56 3 23.04 4 Drew Scheerhorn CLEM NT 47.71 2 23.08 5 Middleton, Greg CLEM NT 48.69 1 23.67 6 Hitchcock, Brent CLEM NT x48.72 23.42 7 Donovan, Hosh FR Gamecocks NT 50.54 23.89 8 Dagenhart, Stephen FR Gamecocks NT x51.30 24.48

Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Szucs, Tamas JR Gamecocks NT 1:38.38 9 23.35 48.24 2 Bathazi, Tamas Gamecocks NT 1:42.51 4 23.71 49.25 3 Charlie Dillon CLEM NT 1:43.72 3 24.51 50.80 4 Hitchcock, Brent CLEM NT 1:45.34 2 23.81 50.28 5 Middleton, Greg CLEM NT 1:46.18 1 24.00 50.42 6 Kanoy, Ben CLEM NT x1:51.31 25.39 53.65

Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Szucs, Tamas JR Gamecocks NT 4:33.39 9 25.02 51.74 1:46.62 2 Bathazi, Tamas Gamecocks NT 4:39.31 4 24.83 51.51 1:47.15 3 Buddy Reed CLEM NT 4:44.21 3 25.41 53.47 1:51.09 4 Farrington, Tim FR Gamecocks NT 4:46.72 2 25.99 54.10 1:51.69 5 Conway, Cory SR Gamecocks NT x4:51.17 26.62 55.92 1:56.12 6 Stoffer, James CLEM NT 4:53.06 1 26.36 55.51 1:54.86 7 Mengering, John CLEM NT 5:03.81 26.26 55.46 1:57.44 8 Tepe, Adam CLEM NT x5:07.16 26.39 55.08 1:56.60

Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Farrington, Tim FR Gamecocks NT 9:41.58 9 26.71 56.27 1:55.92 4:53.76 2 Farrington, Mike FR Gamecocks NT 9:42.31 4 27.29 56.71 1:55.98 4:52.84 3 Conway, Cory SR Gamecocks NT 9:42.90 3 27.05 56.61 1:55.72 4:52.61 4 Buddy Reed CLEM NT 9:42.99 2 26.96 56.73 1:56.41 4:54.09 5 Mengering, John CLEM NT 9:54.74 1 26.91 56.06 1:54.92 4:53.84 6 Tepe, Adam CLEM NT 10:10.38 27.33 57.03 1:57.08 4:55.89 7 Atteberry, Jeff CLEM NT x10:22.08 27.39 57.39 1:58.44 5:04.42

Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Derieg, Lir JR Gamecocks NT 1:52.49 9 27.70 56.70 2 Mark Henly CLEM NT 1:52.82 4 27.53 56.57 3 Charlie Dillon CLEM NT 1:53.73 3 27.90 57.29 4 Conway, Cory SR Gamecocks NT 1:57.72 2 28.41 58.29 5 Leibers, David CLEM NT 2:03.35 1 29.16 59.90 6 Farrington, Mike FR Gamecocks NT 2:06.29 30.08 1:01.57

Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Ryan Cassella CLEM NT 2:07.13 9 28.98 1:01.63 2 Buslepp, Brandon JR Gamecocks NT 2:07.22 4 29.69 1:02.42 3 Gose, Gregor CLEM NT 2:08.00 3 28.85 1:01.45 4 Kata, Justin FR Gamecocks NT 2:13.68 2 30.11 1:03.33 5 Jordan Raynovich CLEM NT 2:17.02 1 31.77 1:07.05 6 Schultheiss, Danie FR Gamecocks NT 2:20.31 32.15 1:08.25 7 Norman, Matt CLEM NT x2:24.39 32.41 1:09.64

Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 McCary, Chris JR Gamecocks NT 1:50.79 9 24.61 53.16 2 Kummer, Robert CLEM NT 1:51.97 4 24.85 53.06 3 Bathazi, Tamas Gamecocks NT 1:55.70 3 25.56 54.74 4 Rappold, Thomas CLEM NT 1:57.11 2 25.25 54.65 5 Kanoy, Ben CLEM NT 1:58.25 1 27.40 57.79 6 Atteberry, Jeff CLEM NT x2:05.12 26.95 58.02 7 Kerlin, Matt FR Gamecocks NT 2:05.58 27.43 57.80

Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Buslepp, Brandon JR Gamecocks NT 1:55.02 9 25.13 2 Mark Henly CLEM NT 1:55.64 4 25.66 3 Ryan Cassella CLEM NT 1:57.17 3 25.25 4 Kata, Justin FR Gamecocks NT 1:57.43 2 25.84 5 Stoffer, James CLEM NT 1:57.53 1 25.38 6 Jordan Raynovich CLEM NT x1:57.54 25.66 7 Farrington, Mike FR Gamecocks NT 2:01.93 27.92 8 Schultheiss, Danie FR Gamecocks NT x2:03.82 26.20

Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bradley, Andy FR Gamecocks NT 334.57 9 2 Eric Shulick CLEM NT 270.75 4 3 Emmerton, Dean Gamecocks NT 260.47 3 4 Thomas, Craig CLEM NT 255.82 2 5 Lindley, Marsh CLEM NT 251.77 1 6 Folds, Jonathan CLEM NT x225.60 7 Spice, Nathan CLEM NT x224.62 8 Balman, Ian FR Gamecocks NT 202.50

Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bradley, Andy FR Gamecocks NT 351.60 9 2 Eric Shulick CLEM NT 280.57 4 3 Balman, Ian FR Gamecocks NT 276.37 3 4 Thomas, Craig CLEM NT 257.30 2 5 Folds, Jonathan CLEM NT 244.80 1 6 Emmerton, Dean Gamecocks NT 241.12 7 Spice, Nathan CLEM NT x218.70 8 Lindley, Marsh CLEM NT x200.47

Men 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of South Carolina ‘A’ NT 3:07.45 11 1) McCary, Chris JR 2) Murphy, ED JR 3) Szucs, Tamas JR 4) Duff, Reid FR 22.35 46.61 2 University of South Carolina ‘B’ NT 3:12.34 4 1) Parkin, Joshua SO 2) Derieg, Lir JR 3) Dagenhart, Stephen FR 4) Buslepp, Brandon JR 22.98 47.24 3 Clemson University ‘B’ NT 3:12.56 2 1) Rappold, Thomas 2) Charlie Dillon 3) Drew Scheerhorn 4) Jordan Raynovich 23.38 48.70 4 Clemson University ‘A’ NT 3:13.19 1) Middleton, Greg 2) Kummer, Robert 3) Williams, Joshua 4) Hitchcock, Brent 23.26 48.12 5 Clemson University ‘C’ NT x3:26.11 1) Stoffer, James 2) Leibers, David 3) Mengering, John 4) Tepe, Adam 23.73 50.14

Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Clemson University ‘A’ NT 3:26.72 11 1) Ryan Cassella 3) Kummer, Robert 4) Derrick Mulder 25.29 51.62 2 University of South Carolina ‘A’ NT 3:29.46 4 1) Derieg, Lir JR 2) Kata, Justin FR 3) Parkin, Joshua SO 4) Duff, Reid FR 25.05 51.58 3 Clemson University ‘B’ NT 3:30.14 2 1) Leibers, David 2) Gose, Gregor 3) Rappold, Thomas 4) Williams, Joshua 26.40 54.18

News