Search

georgiatech.html

Licensed to Clemson University           Hy-Tek's Meet Manager 1/24/05 01:11 PM
                      Clemson vs. Georgia Tech - 1/22/05                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgia Tech Swimming  'A'                             NT    3:54.55   11  
     1) Saum, Anna C SR                 2) Walker, Alison E SO            
     3) DeVinney, Meghan K JR           4) Harper, Natanya L SO           
                  29.11       59.85 (59.85)     1:30.04 (30.19)   2:04.31 (1:04.46)
        2:30.68 (26.37)     3:01.85 (57.54)     3:26.67 (24.82)     3:54.55 (52.70)
  2 Georgia Tech Swimming  'B'                             NT    3:56.22    4  
     1) Kracke, Ashley A JR             2) Heiser, Laura H JR             
     3) Vukmanic, Jill A SR             4) Foster, Elizabeth A JR         
                  29.11       59.64 (59.64)     1:30.09 (30.45)   2:04.80 (1:05.16)
        2:32.19 (27.39)     3:03.73 (58.93)     3:28.66 (24.93)     3:56.22 (52.49)
  3 Clemson University-SC  'A'                             NT    3:59.64    2  
     1) Deering, Nikki JR               2) Shafer, Ashley JR              
     3) Guindon, Liz SO                 4) McLaurin, Rachel FR            
                  29.22   1:00.45 (1:00.45)     1:30.45 (30.00)   2:05.54 (1:05.09)
        2:32.33 (26.79)     3:04.81 (59.27)     3:30.27 (25.46)     3:59.64 (54.83)
  4 Clemson University-SC  'B'                             NT    4:06.35  
     1) Cefalu, Sarah SO                2) Gresset, Aurelie SR            
     3) Boden, Caroline SO              4) Carter, Peg E FR               
                  29.43   1:02.85 (1:02.85)     1:34.90 (32.05)   2:10.89 (1:08.04)
        2:38.39 (27.50)   3:11.23 (1:00.34)     3:37.12 (25.89)     4:06.35 (55.12)
  5 Clemson University-SC  'C'                             NT   x4:14.99  
     1) Kroeger, Nicole SO              2) Allen, Jill FR                 
     3) Hicks, Kate SO                  4) Meeuwsen, Bethany FR           
                  30.74   1:03.22 (1:03.22)     1:36.78 (33.56)   2:17.13 (1:13.91)
        2:45.33 (28.20)   3:18.32 (1:01.19)     3:44.85 (26.53)     4:14.99 (56.67)
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'A'                             NT    3:24.31   11  
     1) Rappold, Tommy SR               2) Ruszka, Attila FR              
     3) Vahle, Mark FR                  4) Russell, Stephen FR            
                  24.53       51.36 (51.36)     1:17.86 (26.50)     1:48.22 (56.86)
        2:11.12 (22.90)     2:38.65 (50.43)     3:00.19 (21.54)     3:24.31 (45.66)
  2 Georgia Tech Swimming  'A'                             NT    3:26.13    4  
     1) Raines, Jeremy M SR             2) Williams, Alex W SO            
     3) Uras, Onur FR                   4) Riebesell, Ryan K JR           
                  24.40       51.00 (51.00)     1:17.62 (26.62)     1:48.22 (57.22)
        2:11.63 (23.41)     2:39.25 (51.03)     3:00.82 (21.57)     3:26.13 (46.88)
  3 Georgia Tech Swimming  'B'                             NT    3:36.55    2  
     1) Bourgeois, Jason K FR           2) Wilson, Jacob N JR             
     3) Montalvo, Mario C SO            4) McGinley, Matt S SO            
                  26.24       53.69 (53.69)     1:21.61 (27.92)   1:53.87 (1:00.18)
        2:18.87 (25.00)     2:47.49 (53.62)     3:10.21 (22.72)     3:36.55 (49.06)
  4 Clemson University-SC  'C'                             NT    3:43.87  
     1) Raisor, Patrick FR              2) Dorris, Will SO                
     3) Gettys, Mark                    4) Balderston, Matt FR            
                  27.09       55.37 (55.37)     1:24.55 (29.18)   1:57.05 (1:01.68)
        2:23.54 (26.49)     2:54.52 (57.47)     3:17.55 (23.03)     3:43.87 (49.35)
 -- Clemson University-SC  'B'                             NT         DQ  
     1) Johnson, Joel SO                2) Bergren, Andy FR               
     3) Kanoy, Ben JR                   4) Dillon, Charlie JR             
                  25.20       52.02 (52.02)     1:18.70 (26.68)     1:50.06 (58.04)
        2:13.54 (23.48)     2:41.35 (51.29)     3:03.38 (22.03)          DQ (46.46)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Routh, Kim                JR CU-SC                     NT   10:04.98    9  
                  28.50       58.80 (30.30)     1:29.48 (30.68)     2:00.44 (30.96)
        2:30.88 (30.44)     3:01.48 (30.60)     3:32.39 (30.91)     4:03.23 (30.84)
        4:33.61 (30.38)     5:04.09 (30.48)     5:34.37 (30.28)     6:04.13 (29.76)
        6:34.13 (30.00)     7:04.41 (30.28)     7:34.52 (30.11)     8:04.86 (30.34)
        8:35.04 (30.18)     9:05.13 (30.09)     9:35.28 (30.15)    10:04.98 (29.70)
  2 Stowe, Elizabeth E        FR Georgia Tech              NT   10:07.86    4  
                  29.34       59.97 (30.63)     1:30.75 (30.78)     2:01.65 (30.90)
        2:32.40 (30.75)     3:03.21 (30.81)     3:34.01 (30.80)     4:04.63 (30.62)
        4:35.29 (30.66)     5:05.80 (30.51)     5:35.97 (30.17)     6:06.03 (30.06)
        6:36.19 (30.16)     7:06.56 (30.37)     7:36.80 (30.24)     8:07.02 (30.22)
        8:37.34 (30.32)     9:07.97 (30.63)     9:37.97 (30.00)    10:07.86 (29.89)
  3 Sandison, Whitney         FR CU-SC                     NT   10:18.22    3  
                  28.77       59.25 (30.48)     1:30.17 (30.92)     2:01.04 (30.87)
        2:32.27 (31.23)     3:03.39 (31.12)     3:34.62 (31.23)     4:05.84 (31.22)
        4:37.01 (31.17)     5:08.07 (31.06)     5:39.16 (31.09)     6:10.05 (30.89)
        6:41.14 (31.09)     7:12.23 (31.09)     7:43.40 (31.17)     8:14.33 (30.93)
        8:45.28 (30.95)     9:16.59 (31.31)     9:47.62 (31.03)    10:18.22 (30.60)
  4 Carlton, Nicole           JR CU-SC                     NT   10:22.90    2  
                  28.84       59.48 (30.64)     1:30.49 (31.01)     2:01.52 (31.03)
        2:32.84 (31.32)     3:03.84 (31.00)     3:35.03 (31.19)     4:06.71 (31.68)
        4:38.35 (31.64)     5:10.31 (31.96)     5:41.67 (31.36)     6:13.41 (31.74)
        6:44.84 (31.43)     7:16.04 (31.20)     7:47.43 (31.39)     8:18.90 (31.47)
        8:50.45 (31.55)     9:21.90 (31.45)     9:52.77 (30.87)    10:22.90 (30.13)
  5 Battle, Ann M             SR Georgia Tech              NT   10:23.60    1  
                  30.00     1:01.40 (31.40)     1:32.71 (31.31)     2:04.34 (31.63)
        2:35.80 (31.46)     3:07.19 (31.39)     3:38.45 (31.26)     4:09.54 (31.09)
        4:40.73 (31.19)     5:11.94 (31.21)     5:43.18 (31.24)     6:14.15 (30.97)
        6:45.38 (31.23)     7:16.84 (31.46)     7:48.31 (31.47)     8:19.84 (31.53)
        8:51.15 (31.31)     9:22.49 (31.34)     9:53.67 (31.18)    10:23.60 (29.93)
  6 Gannon, Amanda L          FR Georgia Tech              NT   10:27.26  
                  29.23     1:00.21 (30.98)     1:31.46 (31.25)     2:02.74 (31.28)
        2:33.99 (31.25)     3:05.47 (31.48)     3:37.08 (31.61)     4:08.77 (31.69)
        4:40.57 (31.80)     5:12.37 (31.80)     5:43.66 (31.29)     6:14.89 (31.23)
        6:46.52 (31.63)     7:17.89 (31.37)     7:49.62 (31.73)     8:21.21 (31.59)
        8:53.05 (31.84)     9:24.77 (31.72)     9:56.35 (31.58)    10:27.26 (30.91)
  7 Maguire, Michelle F       SR Georgia Tech              NT  x10:40.10  
                  29.39     1:00.75 (31.36)     1:32.36 (31.61)     2:04.27 (31.91)
        2:36.07 (31.80)     3:08.26 (32.19)     3:40.34 (32.08)     4:12.22 (31.88)
        4:44.26 (32.04)     5:16.31 (32.05)     5:48.52 (32.21)     6:20.64 (32.12)
        6:53.31 (32.67)     7:25.59 (32.28)     7:58.11 (32.52)     8:30.45 (32.34)
        9:03.18 (32.73)     9:35.80 (32.62)    10:08.28 (32.48)    10:40.10 (31.82)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Sam D             JR Georgia Tech              NT    9:11.74    9  
                  24.99       51.93 (26.94)     1:19.13 (27.20)     1:46.75 (27.62)
        2:14.19 (27.44)     2:41.45 (27.26)     3:09.04 (27.59)     3:36.70 (27.66)
        4:04.35 (27.65)     4:32.13 (27.78)     5:00.05 (27.92)     5:28.02 (27.97)
        5:56.04 (28.02)     6:24.02 (27.98)     6:51.95 (27.93)     7:20.15 (28.20)
        7:48.26 (28.11)     8:16.38 (28.12)     8:44.41 (28.03)     9:11.74 (27.33)
  2 Miller, Rob L             FR Georgia Tech              NT    9:22.32    4  
                  25.56       53.30 (27.74)     1:21.25 (27.95)     1:49.44 (28.19)
        2:17.64 (28.20)     2:46.11 (28.47)     3:14.54 (28.43)     3:42.77 (28.23)
        4:10.93 (28.16)     4:39.24 (28.31)     5:07.48 (28.24)     5:35.81 (28.33)
        6:04.16 (28.35)     6:32.70 (28.54)     7:01.17 (28.47)     7:29.75 (28.58)
        7:58.28 (28.53)     8:26.77 (28.49)     8:55.17 (28.40)     9:22.32 (27.15)
  3 Geary, Sean               FR CU-SC                     NT    9:22.87    3  
                  25.44       53.32 (27.88)     1:21.11 (27.79)     1:49.45 (28.34)
        2:17.79 (28.34)     2:46.30 (28.51)     3:14.79 (28.49)     3:43.39 (28.60)
        4:11.91 (28.52)     4:40.52 (28.61)     5:08.94 (28.42)     5:37.58 (28.64)
        6:05.80 (28.22)     6:34.35 (28.55)     7:02.77 (28.42)     7:31.26 (28.49)
        7:59.74 (28.48)     8:27.96 (28.22)     8:56.02 (28.06)     9:22.87 (26.85)
  4 Mengering, Jonathan       JR CU-SC                     NT    9:34.63    2  
                  25.62       53.53 (27.91)     1:21.72 (28.19)     1:50.04 (28.32)
        2:18.46 (28.42)     2:46.92 (28.46)     3:15.40 (28.48)     3:43.96 (28.56)
        4:12.70 (28.74)     4:41.75 (29.05)     5:10.61 (28.86)     5:39.83 (29.22)
        6:08.75 (28.92)     6:38.08 (29.33)     7:07.35 (29.27)     7:36.82 (29.47)
        8:06.43 (29.61)     8:35.95 (29.52)     9:05.64 (29.69)     9:34.63 (28.99)
  5 MacLennan, Brett          SO CU-SC                     NT    9:37.32    1  
                  26.32       54.99 (28.67)     1:24.07 (29.08)     1:53.31 (29.24)
        2:22.24 (28.93)     2:51.20 (28.96)     3:20.55 (29.35)     3:49.94 (29.39)
        4:19.24 (29.30)     4:48.72 (29.48)     5:17.86 (29.14)     5:46.61 (28.75)
        6:15.29 (28.68)     6:44.07 (28.78)     7:12.84 (28.77)     7:41.75 (28.91)
        8:10.62 (28.87)     8:39.71 (29.09)     9:08.77 (29.06)     9:37.32 (28.55)
  6 Burton, Jeff M            FR Georgia Tech              NT    9:45.39  
                  26.72       55.28 (28.56)     1:24.16 (28.88)     1:53.36 (29.20)
        2:22.45 (29.09)     2:51.56 (29.11)     3:20.73 (29.17)     3:49.90 (29.17)
        4:19.49 (29.59)     4:49.00 (29.51)     5:18.49 (29.49)     5:47.84 (29.35)
        6:17.77 (29.93)     6:47.55 (29.78)     7:17.45 (29.90)     7:47.57 (30.12)
        8:17.90 (30.33)     8:47.60 (29.70)     9:17.21 (29.61)     9:45.39 (28.18)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stojanovska, Vesna        SO Georgia Tech              NT    1:49.22    9  
                  25.58       53.23 (27.65)     1:21.49 (28.26)     1:49.22 (27.73)
  2 Routh, Kim                JR CU-SC                     NT    1:53.38    4  
                  26.67       55.56 (28.89)     1:24.76 (29.20)     1:53.38 (28.62)
  3 Anseeuw, Christine        SO CU-SC                     NT    1:53.85    3  
                  26.38       54.91 (28.53)     1:23.86 (28.95)     1:53.85 (29.99)
  4 Stowe, Elizabeth E        FR Georgia Tech              NT    1:56.03    2  
                  28.01       57.48 (29.47)     1:26.97 (29.49)     1:56.03 (29.06)
  5 West, Dana L              SO Georgia Tech              NT    1:56.12    1  
                  27.39       56.89 (29.50)     1:26.50 (29.61)     1:56.12 (29.62)
  6 Christenson, Jen L        SR Georgia Tech              NT   x1:56.24  
                  27.61       56.68 (29.07)     1:26.36 (29.68)     1:56.24 (29.88)
  7 Carter, Peg E             FR CU-SC                     NT    1:58.24  
                  27.83       56.99 (29.16)     1:27.25 (30.26)     1:58.24 (30.99)
 -- Wright, Katie E           FR Georgia Tech              NT   X2:03.37  
                  27.88       58.30 (30.42)     1:30.57 (32.27)     2:03.37 (32.80)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Jason W           JR Georgia Tech              NT    1:38.90    9  
                  23.64       49.21 (25.57)     1:14.06 (24.85)     1:38.90 (24.84)
  2 Figh, Matt L              SR Georgia Tech              NT    1:40.78    4  
                  24.22       50.24 (26.02)     1:14.95 (24.71)     1:40.78 (25.83)
  3 Reed, Buddy               SR CU-SC                     NT    1:41.55    3  
                  23.24       48.50 (25.26)     1:14.78 (26.28)     1:41.55 (26.77)
  4 Middleton, Greg           JR CU-SC                     NT    1:42.00    2  
                  23.36       48.97 (25.61)     1:14.98 (26.01)     1:42.00 (27.02)
  5 Huff, Brian L             JR Georgia Tech              NT    1:43.60    1  
                  24.30       51.03 (26.73)     1:17.29 (26.26)     1:43.60 (26.31)
  6 Regone, Brian             SO CU-SC                     NT    1:44.54  
                  24.02       50.16 (26.14)     1:16.66 (26.50)     1:44.54 (27.88)
  7 Raisor, Patrick           FR CU-SC                     NT   x1:48.58  
                  25.31       53.09 (27.78)     1:20.79 (27.70)     1:48.58 (27.79)
  8 Cranford, Drew B          FR Georgia Tech              NT   x1:49.86  
                  24.90       52.61 (27.71)     1:21.23 (28.62)     1:49.86 (28.63)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallis, Moeko M           SR Georgia Tech              NT      24.14    9  
  2 Keys, Jaclyn M            SR Georgia Tech              NT      24.39    4  
  3 Harper, Natanya L         SO Georgia Tech              NT      24.62    3  
  4 Deters, Kallie            SO CU-SC                     NT      24.72    2  
  5 McLaurin, Rachel          FR CU-SC                     NT      24.92    1  
  6 DeVinney, Meghan K        JR Georgia Tech              NT     x25.09  
  7 Pirovitz, Amanda          FR CU-SC                     NT      25.19  
  8 Deering, Nikki            JR CU-SC                     NT     x25.24  
  9 McGraw, Katie E           FR Georgia Tech              NT     x25.47  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vahle, Mark               FR CU-SC                     NT      20.69    9  
  2 Kettunen, Teemu S         JR Georgia Tech              NT      20.95    4  
  3 Riebesell, Ryan K         JR Georgia Tech              NT      21.21    3  
  4 Finkler, Ofer             SO Georgia Tech              NT      21.22    2  
  5 Russell, Stephen          FR CU-SC                     NT      21.39    1  
  6 Maier, Marc F             SR Georgia Tech              NT     x21.50  
  7 Rappold, Tommy            SR CU-SC                     NT      21.70  
  8 Thompson, Taylor          FR CU-SC                     NT     x21.72  
 -- McGinley, Matt S          SO Georgia Tech              NT     X22.93  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Lisa O           SR Georgia Tech              NT    2:09.45    9  
                  28.56     1:00.64 (32.08)     1:38.93 (38.29)     2:09.45 (30.52)
  2 Foster, Elizabeth A       JR Georgia Tech              NT    2:09.65    4  
                  27.80     1:01.85 (34.05)     1:40.49 (38.64)     2:09.65 (29.16)
  3 Gresset, Aurelie          SR CU-SC                     NT    2:10.70    3  
                  30.08     1:04.67 (34.59)     1:40.88 (36.21)     2:10.70 (29.82)
  4 Shafer, Ashley            JR CU-SC                     NT    2:11.82    2  
                  29.23     1:04.16 (34.93)     1:40.85 (36.69)     2:11.82 (30.97)
  5 Guindon, Liz              SO CU-SC                     NT    2:12.80    1  
                  27.61     1:01.32 (33.71)     1:40.14 (38.82)     2:12.80 (32.66)
  6 Saum, Anna C              SR Georgia Tech              NT    2:13.80  
                  29.22     1:02.34 (33.12)     1:42.44 (40.10)     2:13.80 (31.36)
  7 Cefalu, Sarah             SO CU-SC                     NT   x2:14.37  
                  29.23     1:03.05 (33.82)     1:41.98 (38.93)     2:14.37 (32.39)
  8 Vukmanic, Jill A          SR Georgia Tech              NT   x2:15.02  
                  29.14     1:04.44 (35.30)     1:44.79 (40.35)     2:15.02 (30.23)
 -- Campbell, Megan K         FR Georgia Tech              NT   X2:16.90  
                  29.38     1:03.70 (34.32)     1:45.04 (41.34)     2:16.90 (31.86)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, Ryan T            SO Georgia Tech              NT    1:51.72    9  
                  24.87       53.37 (28.50)     1:24.91 (31.54)     1:51.72 (26.81)
  2 Ruszka, Attila            FR CU-SC                     NT    1:53.69    4  
                  24.93       54.77 (29.84)     1:26.61 (31.84)     1:53.69 (27.08)
  3 Raynovich, Jordan         JR CU-SC                     NT    1:54.17    3  
                  25.00       54.13 (29.13)     1:27.14 (33.01)     1:54.17 (27.03)
  4 Bergren, Andy             FR CU-SC                     NT    1:55.89    2  
                  24.67       53.93 (29.26)     1:28.17 (34.24)     1:55.89 (27.72)
  5 Wilson, Jacob N           JR Georgia Tech              NT    1:56.08    1  
                  25.15       54.84 (29.69)     1:29.17 (34.33)     1:56.08 (26.91)
  6 Crout, Jay                SO CU-SC                     NT   x1:56.57  
                  24.63       53.16 (28.53)     1:27.69 (34.53)     1:56.57 (28.88)
  7 Williams, Alex W          SO Georgia Tech              NT    2:00.60  
                  26.21       57.99 (31.78)     1:30.01 (32.02)     2:00.60 (30.59)
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prystaj, Laurissa A       JR Georgia Tech              NT     252.90    9  
  2 Leathers, Shastin         JR CU-SC                     NT     238.42    4  
  3 Watcke, Jess              JR CU-SC                     NT     236.70    3  
  4 England, Stephanie        FR Georgia Tech              NT     222.15    2  
  5 Kazilionis, Dani          FR CU-SC                     NT     211.20    1  
  6 Miata, Jen                SO CU-SC                     NT    x210.75  
  7 Wells, Emilie             JR CU-SC                     NT    x155.93  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stowers, Evan             FR Georgia Tech              NT     316.88    9  
  2 Shulick, Eric             SR CU-SC                     NT     304.42    4  
  3 Burkhardt, Tony W         SO Georgia Tech              NT     293.85    3  
  4 Lindley, Marsh            JR CU-SC                     NT     273.45    2  
  5 Doblar, Peter             FR Georgia Tech              NT     232.65    1  
  6 Bennett, Michael          FR Georgia Tech              NT    x199.05  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeVinney, Meghan K        JR Georgia Tech              NT    2:08.00    9  
                  29.06     1:01.55 (32.49)     1:35.10 (33.55)     2:08.00 (32.90)
  2 Hancock, Lisa O           SR Georgia Tech              NT    2:08.63    4  
                  29.16     1:01.31 (32.15)     1:34.60 (33.29)     2:08.63 (34.03)
  3 Vukmanic, Jill A          SR Georgia Tech              NT    2:11.04    3  
                  29.77     1:02.91 (33.14)     1:36.99 (34.08)     2:11.04 (34.05)
  4 Gannon, Amanda L          FR Georgia Tech              NT   x2:12.55  
                  30.42     1:04.21 (33.79)     1:38.67 (34.46)     2:12.55 (33.88)
  5 Carter, Peg E             FR CU-SC                     NT    2:13.04    2  
                  30.13     1:03.70 (33.57)     1:38.27 (34.57)     2:13.04 (34.77)
  6 Paulsen, Mary             SO CU-SC                     NT    2:14.29    1  
                  30.27     1:03.64 (33.37)     1:38.28 (34.64)     2:14.29 (36.01)
  7 Grove, Jen                FR CU-SC                     NT    2:14.81  
                  29.66     1:03.30 (33.64)     1:38.57 (35.27)     2:14.81 (36.24)
  8 Hicks, Kate               SO CU-SC                     NT   x2:15.74  
                  30.55     1:04.69 (34.14)     1:39.92 (35.23)     2:15.74 (35.82)
 -- Campbell, Megan K         FR Georgia Tech              NT   X2:15.76  
                  30.72     1:04.59 (33.87)     1:39.74 (35.15)     2:15.76 (36.02)
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figh, Matt L              SR Georgia Tech              NT    1:53.22    9  
                  25.67       55.43 (29.76)     1:24.36 (28.93)     1:53.22 (28.86)
  2 Bourgeois, Jason K        FR Georgia Tech              NT    1:53.23    4  
                  25.97       55.00 (29.03)     1:24.59 (29.59)     1:53.23 (28.64)
  3 Uras, Onur                FR Georgia Tech              NT    1:54.51    3  
                  26.16       55.64 (29.48)     1:25.54 (29.90)     1:54.51 (28.97)
  4 Montalvo, Mario C         SO Georgia Tech              NT   x1:55.07  
                  26.15       55.50 (29.35)     1:25.26 (29.76)     1:55.07 (29.81)
  5 Rappold, Tommy            SR CU-SC                     NT    1:55.61    2  
                  25.37       54.93 (29.56)     1:24.69 (29.76)     1:55.61 (30.92)
  6 Kanoy, Ben                JR CU-SC                     NT    1:55.85    1  
                  26.06       55.75 (29.69)     1:25.49 (29.74)     1:55.85 (30.36)
  7 Raynovich, Jordan         JR CU-SC                     NT    1:58.79  
                  26.66       56.71 (30.05)     1:27.41 (30.70)     1:58.79 (31.38)
  8 Dorris, Will              SO CU-SC                     NT   x2:00.92  
                  26.56       56.35 (29.79)     1:27.46 (31.11)     2:00.92 (33.46)
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Natanya L         SO Georgia Tech              NT      53.11    9  
                  26.01       53.11 (27.10)                                        
  2 Wallis, Moeko M           SR Georgia Tech              NT      53.15    4  
                  25.91       53.15 (27.24)                                        
  3 Anseeuw, Christine        SO CU-SC                     NT      53.27    3  
                  25.62       53.27 (27.65)                                        
  4 Christenson, Jen L        SR Georgia Tech              NT      53.76    2  
                  26.34       53.76 (27.42)                                        
  5 West, Dana L              SO Georgia Tech              NT     x54.29  
                  26.32       54.29 (27.97)                                        
  6 Boden, Caroline           SO CU-SC                     NT      54.57    1  
                  26.19       54.57 (28.38)                                        
  7 Pirovitz, Amanda          FR CU-SC                     NT      54.58  
                  26.20       54.58 (28.38)                                        
  8 Deters, Kallie            SO CU-SC                     NT     x54.94  
                  26.24       54.94 (28.70)                                        
 -- Keys, Jaclyn M            SR Georgia Tech              NT     X55.65  
                  26.43       55.65 (29.22)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Jason W           JR Georgia Tech              NT      45.35    9  
                  21.98       45.35 (23.37)                                        
  2 Reed, Buddy               SR CU-SC                     NT      46.37    4  
                  22.35       46.37 (24.02)                                        
  3 Kettunen, Teemu S         JR Georgia Tech              NT      46.74    3  
                  22.49       46.74 (24.25)                                        
  4 Russell, Stephen          FR CU-SC                     NT      46.79    2  
                  22.61       46.79 (24.18)                                        
  5 Huff, Brian L             JR Georgia Tech              NT      47.17    1  
                  23.09       47.17 (24.08)                                        
  6 Finkler, Ofer             SO Georgia Tech              NT     x47.40  
                  23.12       47.40 (24.28)                                        
  7 Maier, Marc F             SR Georgia Tech              NT     x47.84  
                  23.03       47.84 (24.81)                                        
  8 Regone, Brian             SO CU-SC                     NT      48.38  
                  22.88       48.38 (25.50)                                        
  9 Balderston, Matt          FR CU-SC                     NT     x48.90  
                  23.16       48.90 (25.74)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracke, Ashley A          JR Georgia Tech              NT    2:06.42    9  
                  30.32     1:02.16 (31.84)     1:34.07 (31.91)     2:06.42 (32.35)
  2 Korell, Amanda J          SO Georgia Tech              NT    2:09.58    4  
                  30.59     1:02.81 (32.22)     1:36.03 (33.22)     2:09.58 (33.55)
  3 Saum, Anna C              SR Georgia Tech              NT    2:09.88    3  
                  31.69     1:04.22 (32.53)     1:37.43 (33.21)     2:09.88 (32.45)
  4 Cefalu, Sarah             SO CU-SC                     NT    2:12.44    2  
                  30.98     1:04.32 (33.34)     1:38.36 (34.04)     2:12.44 (34.08)
  5 Kroeger, Nicole           SO CU-SC                     NT    2:16.29    1  
                  31.99     1:06.33 (34.34)     1:40.98 (34.65)     2:16.29 (35.31)
  6 Allen, Jill               FR CU-SC                     NT    2:19.12  
                  31.83     1:06.53 (34.70)     1:42.88 (36.35)     2:19.12 (36.24)
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillon, Charlie           JR CU-SC                     NT    1:51.46    9  
                  26.57       55.01 (28.44)     1:23.31 (28.30)     1:51.46 (28.15)
  2 Raines, Jeremy M          SR Georgia Tech              NT    1:53.28    4  
                  27.09       55.92 (28.83)     1:25.08 (29.16)     1:53.28 (28.20)
  3 Bishop, Ryan T            SO Georgia Tech              NT    1:53.34    3  
                  27.24       55.65 (28.41)     1:24.25 (28.60)     1:53.34 (29.09)
  4 Johnson, Joel             SO CU-SC                     NT    1:54.18    2  
                  26.87       55.92 (29.05)     1:25.06 (29.14)     1:54.18 (29.12)
  5 Thompson, Taylor          FR CU-SC                     NT    1:54.42    1  
                  27.45       56.80 (29.35)     1:25.86 (29.06)     1:54.42 (28.56)
  6 Crout, Jay                SO CU-SC                     NT   x1:57.89  
                  27.45       56.70 (29.25)     1:27.50 (30.80)     1:57.89 (30.39)
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stojanovska, Vesna        SO Georgia Tech              NT    4:52.05    9  
                  26.66       55.74 (29.08)     1:25.50 (29.76)     1:55.38 (29.88)
        2:25.18 (29.80)     2:54.68 (29.50)     3:24.41 (29.73)     3:54.24 (29.83)
        4:24.03 (29.79)     4:52.05 (28.02)                                        
  2 Routh, Kim                JR CU-SC                     NT    5:00.26    4  
                  28.18       58.38 (30.20)     1:28.83 (30.45)     1:59.22 (30.39)
        2:29.96 (30.74)     3:00.22 (30.26)     3:30.67 (30.45)     4:00.97 (30.30)
        4:31.13 (30.16)     5:00.26 (29.13)                                        
  3 Stowe, Elizabeth E        FR Georgia Tech              NT    5:02.32    3  
                  29.11       59.90 (30.79)     1:30.83 (30.93)     2:01.88 (31.05)
        2:32.72 (30.84)     3:02.86 (30.14)     3:33.12 (30.26)     4:03.44 (30.32)
        4:33.12 (29.68)     5:02.32 (29.20)                                        
  4 Sandison, Whitney         FR CU-SC                     NT    5:05.13    2  
                  28.78       59.22 (30.44)     1:30.04 (30.82)     2:00.88 (30.84)
        2:31.77 (30.89)     3:02.56 (30.79)     3:33.41 (30.85)     4:04.26 (30.85)
        4:35.22 (30.96)     5:05.13 (29.91)                                        
  5 Battle, Ann M             SR Georgia Tech              NT    5:10.80    1  
                  30.10     1:01.66 (31.56)     1:33.07 (31.41)     2:04.53 (31.46)
        2:35.96 (31.43)     3:07.27 (31.31)     3:38.47 (31.20)     4:10.02 (31.55)
        4:40.55 (30.53)     5:10.80 (30.25)                                        
  6 Carlton, Nicole           JR CU-SC                     NT    5:15.03  
                  29.02     1:00.03 (31.01)     1:31.53 (31.50)     2:03.20 (31.67)
        2:34.94 (31.74)     3:07.06 (32.12)     3:39.46 (32.40)     4:12.06 (32.60)
        4:44.05 (31.99)     5:15.03 (30.98)                                        
  7 Maguire, Michelle F       SR Georgia Tech              NT   x5:15.39  
                  29.54     1:01.02 (31.48)     1:32.91 (31.89)     2:04.81 (31.90)
        2:36.94 (32.13)     3:09.06 (32.12)     3:40.98 (31.92)     4:12.58 (31.60)
        4:44.40 (31.82)     5:15.39 (30.99)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Sam D             JR Georgia Tech              NT    4:30.05    9  
                  24.91       51.97 (27.06)     1:19.27 (27.30)     1:46.67 (27.40)
        2:14.02 (27.35)     2:41.19 (27.17)     3:08.65 (27.46)     3:36.09 (27.44)
        4:03.32 (27.23)     4:30.05 (26.73)                                        
  2 Mengering, Jonathan       JR CU-SC                     NT    4:33.37    4  
                  25.06       52.59 (27.53)     1:20.16 (27.57)     1:48.10 (27.94)
        2:15.50 (27.40)     2:43.28 (27.78)     3:10.92 (27.64)     3:38.59 (27.67)
        4:06.10 (27.51)     4:33.37 (27.27)                                        
  3 Geary, Sean               FR CU-SC                     NT    4:36.55    3  
                  25.27       52.92 (27.65)     1:20.47 (27.55)     1:48.75 (28.28)
        2:16.57 (27.82)     2:44.60 (28.03)     3:12.56 (27.96)     3:40.56 (28.00)
        4:08.89 (28.33)     4:36.55 (27.66)                                        
  4 Miller, Rob L             FR Georgia Tech              NT    4:40.95    2  
                  25.76       53.76 (28.00)     1:21.81 (28.05)     1:50.06 (28.25)
        2:18.56 (28.50)     2:47.18 (28.62)     3:15.89 (28.71)     3:44.49 (28.60)
        4:13.10 (28.61)     4:40.95 (27.85)                                        
  5 Middleton, Greg           JR CU-SC                     NT    4:43.18    1  
                  25.52       53.53 (28.01)     1:22.24 (28.71)     1:51.22 (28.98)
        2:20.37 (29.15)     2:48.75 (28.38)     3:17.24 (28.49)     3:45.97 (28.73)
        4:14.72 (28.75)     4:43.18 (28.46)                                        
  6 Burton, Jeff M            FR Georgia Tech              NT    4:45.29  
                  26.65       55.27 (28.62)     1:24.42 (29.15)     1:53.45 (29.03)
        2:22.33 (28.88)     2:51.27 (28.94)     3:19.91 (28.64)     3:48.75 (28.84)
        4:17.39 (28.64)     4:45.29 (27.90)                                        
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prystaj, Laurissa A       JR Georgia Tech              NT     276.37    9  
  2 England, Stephanie        FR Georgia Tech              NT     255.98    4  
  3 Watcke, Jess              JR CU-SC                     NT     244.50    3  
  4 Leathers, Shastin         JR CU-SC                     NT     234.15    2  
  5 Kazilionis, Dani          FR CU-SC                     NT     207.45    1  
  6 Miata, Jen                SO CU-SC                     NT    x203.02  
  7 Wells, Emilie             JR CU-SC                     NT    x184.95  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stowers, Evan             FR Georgia Tech              NT     302.70    9  
  2 Burkhardt, Tony W         SO Georgia Tech              NT     291.68    3.5
  2 Shulick, Eric             SR CU-SC                     NT     291.68    3.5
  4 Lindley, Marsh            JR CU-SC                     NT     248.69    2  
  5 Doblar, Peter             FR Georgia Tech              NT     235.20    1  
  6 Bennett, Michael          FR Georgia Tech              NT    x225.60  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shafer, Ashley            JR CU-SC                     NT    2:23.12    9  
                  32.80     1:09.54 (36.74)     1:46.15 (36.61)     2:23.12 (36.97)
  2 Gresset, Aurelie          SR CU-SC                     NT    2:23.86    4  
                  33.44     1:10.36 (36.92)     1:47.40 (37.04)     2:23.86 (36.46)
  3 Walker, Alison E          SO Georgia Tech              NT    2:24.83    3  
                  32.48     1:09.13 (36.65)     1:46.65 (37.52)     2:24.83 (38.18)
  4 Heiser, Laura H           JR Georgia Tech              NT    2:24.92    2  
                  33.49     1:10.81 (37.32)     1:48.17 (37.36)     2:24.92 (36.75)
  5 McGraw, Katie E           FR Georgia Tech              NT    2:26.08    1  
                  33.58     1:10.69 (37.11)     1:48.13 (37.44)     2:26.08 (37.95)
  6 Guindon, Liz              SO CU-SC                     NT    2:27.61  
                  33.87     1:11.19 (37.32)     1:48.99 (37.80)     2:27.61 (38.62)
  7 Allen, Jill               FR CU-SC                     NT   x2:34.33  
                  35.07     1:14.23 (39.16)     1:54.30 (40.07)     2:34.33 (40.03)
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, Ryan T            SO Georgia Tech              NT    2:04.29    9  
                  28.50       59.86 (31.36)     1:31.67 (31.81)     2:04.29 (32.62)
  2 Ruszka, Attila            FR CU-SC                     NT    2:05.59    4  
                  29.35     1:01.84 (32.49)     1:33.59 (31.75)     2:05.59 (32.00)
  3 Williams, Alex W          SO Georgia Tech              NT    2:05.81    3  
                  28.59     1:00.47 (31.88)     1:32.98 (32.51)     2:05.81 (32.83)
  4 MacLennan, Brett          SO CU-SC                     NT    2:08.88    2  
                  29.06     1:01.46 (32.40)     1:34.80 (33.34)     2:08.88 (34.08)
  5 Bergren, Andy             FR CU-SC                     NT    2:10.97    1  
                  28.57     1:01.58 (33.01)     1:35.95 (34.37)     2:10.97 (35.02)
  6 Wilson, Jacob N           JR Georgia Tech              NT    2:12.71  
                  29.87     1:02.94 (33.07)     1:37.18 (34.24)     2:12.71 (35.53)
  7 Dorris, Will              SO CU-SC                     NT   x2:17.62  
                  30.11     1:04.80 (34.69)     1:40.62 (35.82)     2:17.62 (37.00)
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgia Tech Swimming  'A'                             NT    3:31.47   11  
     1) Stojanovska, Vesna SO           2) Wallis, Moeko M SR             
     3) Christenson, Jen L SR           4) Foster, Elizabeth A JR         
                  25.46       52.03 (52.03)     1:17.20 (25.17)     1:44.51 (52.48)
        2:10.06 (25.55)     2:37.44 (52.93)     3:03.24 (25.80)     3:31.47 (54.03)
  2 Clemson University-SC  'A'                             NT    3:35.55    4  
     1) McLaurin, Rachel FR             2) Deering, Nikki JR              
     3) Boden, Caroline SO              4) Anseeuw, Christine SO          
                  26.44       55.41 (55.41)     1:20.98 (25.57)     1:48.87 (53.46)
        2:14.73 (25.86)     2:43.18 (54.31)     3:07.99 (24.81)     3:35.55 (52.37)
  3 Clemson University-SC  'B'                             NT    3:40.73    2  
     1) Pirovitz, Amanda FR             2) Deters, Kallie SO              
     3) Paulsen, Mary SO                4) Grove, Jen FR                  
                  26.01       54.61 (54.61)     1:20.66 (26.05)     1:50.20 (55.59)
        2:16.45 (26.25)     2:46.30 (56.10)     3:11.72 (25.42)     3:40.73 (54.43)
  4 Clemson University-SC  'C'                             NT   x3:42.85  
     1) Kroeger, Nicole SO              2) Hicks, Kate SO                 
     3) Sandison, Whitney FR            4) Meeuwsen, Bethany FR           
                  26.97       55.81 (55.81)     1:22.63 (26.82)     1:52.31 (56.50)
        2:18.48 (26.17)     2:46.86 (54.55)     3:13.40 (26.54)     3:42.85 (55.99)
 -- Georgia Tech Swimming  'B'                             NT         DQ  
     1) West, Dana L SO                 2) Keys, Jaclyn M SR              
     3) Maguire, Michelle F SR          4) Hancock, Lisa O SR             
                  26.21       54.33 (54.33)     1:20.30 (25.97)     1:49.07 (54.74)
        2:15.97 (26.90)     2:44.92 (55.85)     3:11.51 (26.59)          DQ (56.01)
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Georgia Tech Swimming  'A'                             NT    3:04.18   11  
     1) Howard, Jason W JR              2) Huff, Brian L JR               
     3) Riebesell, Ryan K JR            4) Kettunen, Teemu S JR           
                  22.14       45.32 (45.32)     1:07.83 (22.51)     1:31.86 (46.54)
        1:54.25 (22.39)     2:18.63 (46.77)     2:40.22 (21.59)     3:04.18 (45.55)
  2 Clemson University-SC  'A'                             NT    3:07.30    4  
     1) Reed, Buddy SR                  2) Dillon, Charlie JR             
     3) Raynovich, Jordan JR            4) Vahle, Mark FR                 
                  22.43       46.45 (46.45)     1:08.57 (22.12)     1:33.07 (46.62)
        1:55.48 (22.41)     2:20.51 (47.44)     2:42.01 (21.50)     3:07.30 (46.79)
  3 Georgia Tech Swimming  'B'                             NT    3:08.58    2  
     1) Finkler, Ofer SO                2) Maier, Marc F SR               
     3) Uras, Onur FR                   4) Figh, Matt L SR                
                  22.72       47.07 (47.07)     1:09.42 (22.35)     1:34.37 (47.30)
        1:57.01 (22.64)     2:21.65 (47.28)     2:43.88 (22.23)     3:08.58 (46.93)
  4 Clemson University-SC  'B'                             NT    3:08.85  
     1) Regone, Brian SO                2) Middleton, Greg JR             
     3) Thompson, Taylor FR             4) MacLennan, Brett SO            
                  23.15       47.80 (47.80)     1:09.66 (21.86)     1:34.05 (46.25)
        1:56.72 (22.67)     2:21.63 (47.58)     2:44.31 (22.68)     3:08.85 (47.22)
  5 Georgia Tech Swimming  'C'                             NT   x3:15.69  
     1) Kwasnik, Jacob M FR             2) McGinley, Matt S SO            
     3) Cranford, Drew B FR             4) Bourgeois, Jason K FR          
                  23.13       48.18 (48.18)     1:11.54 (23.36)     1:38.19 (50.01)
        2:01.48 (23.29)     2:26.99 (48.80)     2:50.27 (23.28)     3:15.69 (48.70)
  6 Clemson University-SC  'C'                             NT   x3:17.50  
     1) Johnson, Joel SO                2) Kanoy, Ben JR                  
     3) Raisor, Patrick FR              4) Balderston, Matt FR            
                  23.52       49.89 (49.89)     1:13.90 (24.01)     1:40.14 (50.25)
        2:03.38 (23.24)     2:29.04 (48.90)     2:51.93 (22.89)     3:17.50 (48.46)

News