Search

resultsumvs.clemson.html

Licensed to Miami Swimming                            HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
              Miami Hurricanes vs. Clemson Univeristy - 1/7/2012               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'A'                             NT    1:48.46   11  
  2 University of Miami-FG  'A'                            NT    1:49.57    4  
  3 Clemson University-SC  'B'                             NT    1:51.65    2  
  4 Clemson University-SC  'C'                             NT   x1:59.80  
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemson White-SC  'A'                                  NT    1:35.89   11  
  2 Clemson Orange-SC  'A'                                 NT    1:39.06    4  
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cervone, Victoria A       20 Clemson-SC                NT   10:31.04    9  
  2 Anderson, Christine C     20 Miami Hurricanes-FG       NT   10:31.59    4  
  3 Cervone, Alisha T         19 Clemson-SC                NT   11:28.60    3  
  4 Nicholson, Haley S        20 Miami Hurricanes-FG       NT   11:37.73    2  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Alex A              21 CLOR-SC                   NT   10:28.94  
  2 Clark, Will J             21 CLOR-SC                   NT   10:29.74  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redmond, Kristen N        20 Clemson-SC                NT    1:52.69  
  2 Krauss, Kelsey M          20 Clemson-SC                NT    1:54.90  
  3 Worral, Lucy M            19 Miami Hurricanes-FG       NT    1:57.06  
  4 Nicholson, Katherine M    19 Miami Hurricanes-FG       NT    2:01.31  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clary, Scott D            21 CLOR-SC                   NT    1:45.78  
  2 Brown, Alex L             18 CLOR-SC                   NT    1:50.90  
  3 Groseclose, Lee L         21 CLWH-SC                   NT    1:53.07  
  4 Reinke, Chris J           21 CLWH-SC                   NT    1:54.78  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Kelsi L             21 Miami Hurricanes-FG       NT      23.35  
  2 Anderson, Meg P           20 Clemson-SC                NT      23.56  
  3 Degen, Celeste M          20 Miami Hurricanes-FG       NT      24.34  
  4 Smith, Kayla M            21 Miami Hurricanes-FG       NT      25.07  
  5 Erickson, Jenny P         19 Clemson-SC                NT      26.42  
  6 Beyer, Jenna A            19 Miami Hurricanes-FG       NT     x33.14  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barre, Derek B            21 CLOR-SC                   NT      21.30  
  2 Bruck, Eric L             21 CLOR-SC                   NT      21.32  
  3 Elliott, Marcus Q         21 CLWH-SC                   NT      22.28  
  4 Foster, Harry B           21 CLWH-SC                   NT      22.71  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cervone, Victoria A       20 Clemson-SC                NT    2:09.92  
  2 Meyer, Roxanne L          23 Miami Hurricanes-FG       NT    2:10.86  
  3 Kling, Hannah E           21 Miami Hurricanes-FG       NT    2:13.78  
  4 McLaughlin, Kerry L       21 Clemson-SC                NT    2:14.12  
  5 Simpson, Erin P           21 Miami Hurricanes-FG       NT    2:17.59  
  6 McGee, Kelly A            19 Clemson-SC                NT    2:17.95  
  7 Hatic, Dana E             21 Miami Hurricanes-FG       NT   x2:17.96  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dart, Chris J             20 CLWH-SC                   NT    1:56.52  
  2 Buckley, Shayne P         19 CLOR-SC                   NT    1:57.26  
  3 Carr, Alex A              21 CLOR-SC                   NT    2:05.39  
 
Event 11  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lester, Lindsay              Miami Hurricanes-FG       NP     311.55  
  2 Self, Cassie A               Clemson-SC                NP     288.23  
  3 McCormack, Kara              Miami Hurricanes-FG       NP     275.03  
  4 Uranaka, Chelsea F           Clemson-SC                NP     250.50  
  5 Howard, Emily             19 Clemson-SC                NP     232.35  
  6 Tatum, Elizabeth A           Clemson-SC                NP    x220.73  
  7 Doolittle, Jessica        18 Clemson-SC                NP    x209.93  
  8 Yoder, Emily              18 Clemson-SC                NP    x198.53  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dorman, Samuel               Miami Hurricanes-FG       NP     404.40  
  2 Braver, Austin            19 Clemson-SC                NP     235.73  
  3 Chamberlain, Pat J        20 Clemson-SC                NP     223.80  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worral, Lucy M            19 Miami Hurricanes-FG       NT      57.38  
  2 Bechard, Sarah A          21 Clemson-SC                NT      58.20  
  3 McGee, Kelly A            19 Clemson-SC                NT      59.80  
  4 Simpson, Erin P           21 Miami Hurricanes-FG       NT    1:01.25  
  5 Nicholson, Haley S        20 Miami Hurricanes-FG       NT    1:02.66  
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broster, Seth A           21 CLOR-SC                   NT      51.41  
  2 Barre, Derek B            21 CLOR-SC                   NT      51.99  
  3 Foster, Harry B           21 CLWH-SC                   NT      52.93  
  4 Brown, Alex L             18 CLOR-SC                   NT      55.38  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Meg P           20 Clemson-SC                NT      51.56  
  2 Hall, Kelsi L             21 Miami Hurricanes-FG       NT      52.17  
  3 Redmond, Kristen N        20 Clemson-SC                NT      53.65  
  4 Nicholson, Katherine M    19 Miami Hurricanes-FG       NT      55.03  
  5 Degen, Celeste M          20 Miami Hurricanes-FG       NT      55.13  
  6 Whalen, Liz N             20 Clemson-SC                NT      56.83  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruck, Eric L             21 CLOR-SC                   NT      46.41  
  2 Reinke, Chris J           21 CLWH-SC                   NT      46.67  
  3 Oliver, Myles V           21 CLWH-SC                   NT      47.14  
  4 Elliott, Marcus Q         21 CLWH-SC                   NT      49.15  
  5 Clary, Scott D            21 CLOR-SC                   NT      50.88  
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Roxanne L          23 Miami Hurricanes-FG       NT      59.26  
  2 Kling, Hannah E           21 Miami Hurricanes-FG       NT    1:00.09  
  3 Fowler, Kelly M           21 Clemson-SC                NT    1:00.52  
  4 Piper, Deanna J           21 Clemson-SC                NT    1:03.74  
  5 Polhill, Ali C            18 Clemson-SC                NT    1:04.24  
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dart, Chris J             20 CLWH-SC                   NT      52.28  
  2 Abeysinghe, Andrew M      20 CLOR-SC                   NT      54.26  
  3 Layne, Walker W           19 CLWH-SC                   NT      54.73  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redmond, Kristen N        20 Clemson-SC                NT    5:07.61  
  2 Cervone, Victoria A       20 Clemson-SC                NT    5:11.60  
  3 Anderson, Christine C     20 Miami Hurricanes-FG       NT    5:12.27  
  4 Worral, Lucy M            19 Miami Hurricanes-FG       NT    5:15.20  
  5 McLaughlin, Kerry L       21 Clemson-SC                NT    5:19.84  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Will J             21 CLOR-SC                   NT    5:02.44  
  2 Carr, Alex A              21 CLOR-SC                   NT    5:06.59  
  3 Groseclose, Lee L         21 CLWH-SC                   NT    5:07.61  
  4 Brown, Alex L             18 CLOR-SC                   NT    5:07.80  
 
Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormack, Kara              Miami Hurricanes-FG       NP     308.55  
  2 Lester, Lindsay              Miami Hurricanes-FG       NP     299.33  
  3 Self, Cassie A               Clemson-SC                NP     257.03  
  4 Uranaka, Chelsea F           Clemson-SC                NP     244.28  
  5 Tatum, Elizabeth A           Clemson-SC                NP     242.63  
  6 Doolittle, Jessica        18 Clemson-SC                NP    x233.48  
  7 Howard, Emily             19 Clemson-SC                NP    x228.45  
  8 Yoder, Emily              18 Clemson-SC                NP    x207.08  
  9 Britt, Heather            19 Clemson-SC                NP    x176.78  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dorman, Samuel               Miami Hurricanes-FG       NP     363.83  
  2 Chamberlain, Pat J        20 Clemson-SC                NP     248.25  
  3 Braver, Austin            19 Clemson-SC                NP     242.10  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Christine C     20 Miami Hurricanes-FG       NT    1:05.64  
  2 Tarantolo, Maddie M       21 Clemson-SC                NT    1:06.80  
  3 Hatic, Dana E             21 Miami Hurricanes-FG       NT    1:07.61  
  4 Stevens, Garrison N       20 Clemson-SC                NT    1:08.93  
  5 Beyer, Jenna A            19 Miami Hurricanes-FG       NT    1:10.87  
  6 McGee, Kelly A            19 Clemson-SC                NT    1:12.13  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henderson, Chase M        21 CLWH-SC                   NT    1:00.54  
  2 Buckley, Shayne P         19 CLOR-SC                   NT    1:00.80  
  3 Abeysinghe, Andrew M      20 CLOR-SC                   NT    1:00.95  
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'A'                             NT    1:37.88  
  2 University of Miami-FG  'A'                            NT    1:38.78  
  3 Clemson University-SC  'B'                             NT    1:44.55  
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemson White-SC  'A'                                  NT    1:25.87  
  2 Clemson Orange-SC  'A'                                 NT    1:26.43  

News