Search

results.html

Licensed to Clemson University         Hy-Tek's Meet Manager 1/11/2007 08:19 PM
                Clemson vs Gardner-Webb & Davidson - 1/11/2007
                                    Results

Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  4 Regone, Brian             SR CU-SC                     NT   x1:45.74
      24.65   26.69   27.14   27.26
  5 Carlson, Andrew           SO Davidson-NC               NT    1:46.03
      25.03   26.76   26.93   27.31
  6 Broughton, William        JR Davidson-NC               NT    1:47.14
      25.25   26.93   27.49   27.47
  7 Shields, John             FR Davidson-NC               NT    1:51.99
      25.88   28.34   28.99   28.78
  8 Williams, Miller          FR Davidson-NC               NT   x1:52.77
      26.34   28.31   29.32   28.80

Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sindall, Lauren K         SO CU-SC                     NT      24.37
  2 Deters, Kallie            SR CU-SC                     NT      24.53
  3 Williams, Kathryn L       SR Gwu-NC                    NT      24.54
  4 Hughey, Corey             FR Gwu-NC                    NT      24.84
  5 Seed, Caitlin             FR CU-SC                     NT      25.04
  6 Aeschbacher, Crina        FR CU-SC                     NT     x25.14
  7 Jones, Ashley C           SO Gwu-NC                    NT      25.99
  8 Culp, Martha              FR Davidson-NC               NT      26.10
  9 Allen, Kristen            JR Davidson-NC               NT      26.16

Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'B'                             NT    3:56.10
     1) Parkhurst, Michelle N SO        2) Obas, Katrina FR
     3) Paulsen, Mary SR                4) LaRussa, Cassy A SO
       28.33    58.16    30.31  1:06.00    27.17  1:00.17    24.00    51.77
  2 Clemson University-SC  'A'                             NT    3:58.37
     1) Regone, Rachel SO               2) Barsanti, Alex FR
     3) Clay, Ashley SO                 4) Sindall, Lauren K SO
       29.33    59.65    30.58  1:05.77    26.76    59.64    24.53    53.31
  3 Gardner-Webb University-NC  'A'                        NT    4:06.29
     1) Hooley, Whitney M JR            2) Olivas, Isa C JR
     3) Beachum, Whitney P JR           4) Jones, Ashley C SO
       29.89  1:00.86    33.13  1:15.17    23.09    55.34    26.06    54.92
  4 Davidson College-NC  'A'                               NT    4:09.45
     1) Barry, Brigit SR                2) Curtiss, Caroline FR
     3) Graham, Kate SO                 4) Parra, Madeline SO
       30.15  1:01.53    32.73  1:10.86    28.64  1:01.05    26.91    56.01
  5 Gardner-Webb University-NC  'B'                        NT    4:09.47
     1) Whiteside, Grace G JR           2) Baxter, Mallory FR
     3) Hallquist, Leslie               4) Kibler, Carrie A SO
       30.53  1:02.14    32.16  1:09.45    28.72  1:02.46    26.58    55.42
  6 Clemson University-SC  'C'                             NT   x4:10.51
     1) Kroll, Casey SO                 2) Aggas, Kati E SO
     3) Hicks, Kate SR                  4) Grove, Jen JR
       29.53  1:00.84    34.59  1:13.08    28.35  1:00.80    26.10    55.79
  7 Clemson University-SC  'D'                             NT   x4:12.05
     1) Seed, Caitlin FR                2) Lapp, Allison FR
     3) Hendershot, Kelly FR            4) Aeschbacher, Crina FR
       29.94  1:03.02    33.99  1:13.57    28.37  1:02.48    24.96    52.98
  8 Davidson College-NC  'B'                               NT    4:13.66
     1) Bertram, Sarah SO               2) Stough, Maddie JR
     3) Totten, Jessica SO              4) Sherrill, Leslie JR
       31.78  1:04.24    33.61  1:11.21    28.56  1:01.88    26.52    56.33
  9 Gardner-Webb University-NC  'C'                        NT   x4:27.49
     1) Furnari, Laura FR               2) Long, Beth E SO
     3) Pledger, Erin D JR              4) Palmer, Lindsay L JR
       32.49  1:06.12    34.16  1:12.54    30.36  1:07.17    29.38  1:01.66

Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'B'                             NT    3:29.03
     1) Chatlosh, Jason FR              2) Vahle, Mark JR
     3) Johnson, Joel SR                4) Russell, Stephen JR
       24.73    51.69    26.77    58.32    23.68    52.26    21.72    46.76
  2 Clemson University-SC  'A'                             NT    3:29.82
     1) Herrington, Bryce SR            2) Bergren, Andy JR
     3) Crout, Jay JR                   4) Regone, Brian SR
       25.84    52.85    27.52    59.66    23.49    51.42    21.39    45.89
  3 Davidson College-NC  'A'                               NT    3:33.96
     1) Frantz, JR, Scott SO            2) Ladner, Nate FR
     3) Williams, Miller FR             4) Carman, Brad FR
       25.66    52.85    27.21    59.63    24.20    52.35    22.99    49.13
  4 Clemson University-SC  'C'                             NT   x3:38.44
     1) Thompson, Taylor JR             2) Geary, Sean JR
     3) Possee, Brian W SO              4) Balderston, Matt JR
       25.72    52.66    30.15  1:04.64    23.98    52.74    22.93    48.40
  5 Davidson College-NC  'B'                               NT    3:50.06
     1) Topaz, Adam JR                  2) Shields, John FR
     3) Fried, Justin SR                4) Hopkins, Jamie SR
       27.39    56.85    28.76  1:01.88    26.63    58.94    24.23    52.39

Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ream, Alanna              SO Davidson-NC               NT   10:28.58
      29.39   30.45   30.86   31.04   31.37   31.38   31.52   31.64
      31.80   31.60   31.43   31.95   31.79   31.74   31.89   31.95
      32.21   31.58   32.06   30.93
  2 Trefzger, Eleanor         SR Davidson-NC               NT   10:30.26
      29.31   31.11   31.41   31.46   31.68   31.58   31.77   31.60
      31.52   31.80   31.70   31.73   31.82   31.94   31.82   31.87
      31.73   31.56   31.82   31.03
  3 Sander, Carlyn J          SO CU-SC                     NT   10:35.58
      29.35   31.56   31.53   31.60   31.84   31.72   31.88   31.77
      32.04   31.78   32.17   32.27   32.24   32.25   32.01   32.20
      32.04   31.91   32.03   31.39
  4 Gueltig, Kelly M          SO Gwu-NC                    NT   10:35.89
      29.59   31.13   31.45   31.69   31.91   31.72   32.35   32.29
      32.07   32.38   32.28   32.11   32.56   32.55   32.78   32.41
      32.01   31.91   31.50   29.20
  5 Sandison, Whitney         JR CU-SC                     NT   10:57.23
      29.47   31.83   32.01   31.95   32.49   32.52   32.75   32.56
      32.88   33.17   33.14   33.62   33.63   33.64   33.56   33.67
      33.70   33.49   33.53   33.62
  6 Learned, Kelly            FR Gwu-NC                    NT   11:21.23
      30.33   33.07   33.82   34.05   34.06   33.69   34.11   34.22
      34.35   34.45   34.51   34.69   34.66   34.89   34.76   34.63
      34.71   34.50   34.40   33.33
-- Blessing, Mallory L       SO Gwu-NC                    NT  X11:38.28
      30.41   34.04   34.56   34.74   34.88   34.73   35.19   34.86
      34.93   35.38   35.49   35.58   35.27   35.83   35.50   35.94
      35.62   36.21   35.14   33.98

Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mengering, Dan E          SO CU-SC                     NT    9:43.43
      25.90   28.19   28.78   29.44   29.53   29.67   29.59   30.07
      29.82   30.08   29.67   29.55   29.47   29.65   29.95   29.87
      29.86   27.71   28.53   28.10
  2 Peele, Merritt            SO Davidson-NC               NT    9:48.18
      26.39   28.32   29.21   29.19   29.55   29.40   29.49   29.63
      29.65   29.96   30.13   30.02   30.01   30.10   30.33   29.86
      29.59   29.56   29.34   28.45
  3 Broughton, Robert         JR Davidson-NC               NT   10:43.01
      27.83   31.09   31.36   31.51   31.78   31.62   32.04   32.23
      32.20   32.57   32.70   32.75   33.02   33.12   33.23   33.02
      33.07   33.30   32.76   31.81

Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wilson, Terra L           SR Gwu-NC                    NT    1:51.75
      26.52   28.14   28.39   28.70
  2 Regone, Rachel            SO CU-SC                     NT    1:54.48
      26.95   29.24   29.04   29.25
  3 Hesler, Rachel            FR CU-SC                     NT    1:55.96
      27.36   29.06   29.68   29.86
  4 Sanders, Courtney         SO Davidson-NC               NT    1:57.25
      27.94   29.19   29.96   30.16
  5 Whiteside, Grace G        JR Gwu-NC                    NT    1:59.79
      28.80   30.27   30.52   30.20
  6 Hicks, Kate               SR CU-SC                     NT    2:00.69
      27.90   29.98   31.25   31.56
  7 Parra, Madeline           SO Davidson-NC               NT    2:01.00
      28.75   30.37   31.13   30.75
  8 Kibler, Carrie A          SO Gwu-NC                    NT    2:01.10
      28.31   30.69   31.22   30.88
  9 Martinez, Vanessa V       SO Gwu-NC                    NT   x2:07.32
      29.87   31.65   31.94   33.86
10 Balderston, Julie         FR CU-SC                     NT   x2:07.49
      30.31   32.49   33.11   31.58
-- Bowers, Blair             FR Gwu-NC                    NT   X2:04.91
      28.25   32.23   33.42   31.01
-- Furnari, Laura            FR Gwu-NC                    NT   X2:07.02
      29.57   32.78   32.99   31.68

Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Angelini, Matt            FR CU-SC                     NT    1:44.45
      24.31   26.79   26.88   26.47
  2 Farnham, Adam             JR CU-SC                     NT    1:45.28
      25.45   27.39   26.62   25.82
  3 Russell, Stephen          JR CU-SC                     NT    1:45.67
      24.70   26.66   26.90   27.41

Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
10 Sherrill, Leslie          JR Davidson-NC               NT      26.47
11 Totten, Jessica           SO Davidson-NC               NT     x26.72
12 Long, Beth E              SO Gwu-NC                    NT     x27.91
-- Staines, Quinn            SO Gwu-NC                    NT     X28.64

Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Charlton, Trey            FR CU-SC                     NT      21.85
  2 Smith, Jonathan           JR Davidson-NC               NT      22.68
  3 Carman, Brad              FR Davidson-NC               NT      22.98
  4 Rodriguez, Miguel         SO Davidson-NC               NT      23.17
  5 Edelman, Andrew           SR Davidson-NC               NT     x24.03
-- Balderston, Matt          JR CU-SC                     NT     X21.56
-- Crout, Jay                JR CU-SC                     NT     X21.95
-- Johnson, Joel             SR CU-SC                     NT     X22.31

Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 O'Donnell, Summer         SO CU-SC                     NT    2:10.47
      28.98   34.82   36.85   29.82
  2 LaRussa, Cassy A          SO CU-SC                     NT    2:11.53
      29.65   34.82   37.74   29.32
  3 Groenewoud, Carmen        FR CU-SC                     NT    2:12.10
      28.58   34.23   37.85   31.44
  4 Gillis, Kelly             FR CU-SC                     NT   x2:14.19
      29.94   33.82   39.89   30.54
  5 Palacio, Camille I        JR Gwu-NC                    NT    2:15.20
      29.80   35.93   38.16   31.31
  6 Olivas, Isa C             JR Gwu-NC                    NT    2:17.01
      29.94   35.78   39.07   32.22
  7 Baxter, Mallory           FR Gwu-NC                    NT    2:17.73
      30.27   35.97   39.49   32.00
  8 Bertram, Sarah            SO Davidson-NC               NT    2:17.79
      30.20   34.44   41.75   31.40
  9 Hallquist, Leslie            Gwu-NC                    NT   x2:19.19
      30.62   36.53   40.72   31.32
10 Stough, Maddie            JR Davidson-NC               NT    2:20.52
      31.12   36.39   40.48   32.53
11 Smith, Kelsey             SO Davidson-NC               NT    2:22.40
      31.12   38.21   39.65   33.42
12 Curtiss, Caroline         FR Davidson-NC               NT   x2:23.30
      32.50   37.52   39.94   33.34
-- Palmer, Lindsay L         JR Gwu-NC                    NT   X2:23.91
      30.85   39.04   41.51   32.51

Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Topaz, Adam               JR Davidson-NC               NT    2:00.59
      26.43   31.33   34.72   28.11
  2 Geary, Sean               JR CU-SC                     NT    2:02.31
      26.72   31.65   36.82   27.12
  3 Stegger, Fiete            JR Davidson-NC               NT    2:03.23
      26.34   31.97   35.74   29.18
  4 Foster, Scott             SR Davidson-NC               NT    2:04.29
      26.69   31.86   35.76   29.98
  5 Graves, Mill              SR Davidson-NC               NT   x2:06.12
      26.85   32.99   36.83   29.45
-- Ryan, Jamie               FR CU-SC                     NT   X1:59.30
      25.85   30.33   35.56   27.56
-- Recko, Tom                FR CU-SC                     NT         DQ
      25.45   28.15   36.57   28.64

Event 11  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zacker, Ali               SO CU-SC                     NT     219.30
  2 Miata, Jen                SR CU-SC                     NT     212.85
  3 McKinney, Stephannie      SO Davidson-NC               NT     203.92
  4 Buttermore, Linnea        FR Davidson-NC               NT     203.32
  5 Brough, Christie          SR Davidson-NC               NT     191.62
  6 Kazilionis, Dani          JR CU-SC                     NT     189.52
  7 Chisholm, Kelsey          FR Davidson-NC               NT    x187.50

Event 12  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Giambra, David            FR CU-SC                     NT     310.72
  2 Raye, Marco               FR CU-SC                     NT     276.45
  3 Swift, Dwight             JR Davidson-NC               NT     167.02

Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Paulsen, Mary             SR CU-SC                     NT      59.72
      28.11   31.61
  2 Sanders, Courtney         SO Davidson-NC               NT      59.95
      28.40   31.55
  3 Beachum, Whitney P        JR Gwu-NC                    NT    1:00.47
      28.92   31.55
  4 Kroll, Toni               SO CU-SC                     NT    1:00.87
      28.70   32.17
  5 Hallquist, Leslie            Gwu-NC                    NT    1:01.45
      29.20   32.25
  6 Hooley, Whitney M         JR Gwu-NC                    NT    1:01.48
      29.50   31.98
  7 Parra, Madeline           SO Davidson-NC               NT    1:01.59
      29.20   32.39
  8 Graham, Kate              SO Davidson-NC               NT    1:01.73
      29.46   32.27
  9 Hendershot, Kelly         FR CU-SC                     NT    1:02.09
      29.05   33.04
10 Totten, Jessica           SO Davidson-NC               NT   x1:02.84
      29.47   33.37
11 Kibler, Carrie A          SO Gwu-NC                    NT   x1:02.86
      29.66   33.20
-- Clay, Ashley              SO CU-SC                     NT   X1:00.42
      27.80   32.62
-- Learned, Kelly            FR Gwu-NC                    NT   X1:04.45
      29.97   34.48
-- Martinez, Vanessa V       SO Gwu-NC                    NT   X1:04.85
      30.04   34.81

Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Johnson, Joel             SR CU-SC                     NT      52.68
      24.67   28.01
  2 Cunningham, Andrew        FR CU-SC                     NT      54.03
      25.78   28.25
  3 Broughton, Robert         JR Davidson-NC               NT      55.79
      26.22   29.57
  4 Carman, Brad              FR Davidson-NC               NT      55.94
      25.95   29.99
  5 Stegger, Fiete            JR Davidson-NC               NT      55.97
      25.82   30.15
  6 Graves, Mill              SR Davidson-NC               NT     x57.09
      26.21   30.88
-- Crout, Jay                JR CU-SC                     NT     X51.95
      24.36   27.59
-- Bergren, Andy             JR CU-SC                     NT     X52.05
      24.12   27.93

Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wilson, Terra L           SR Gwu-NC                    NT      51.61
      25.22   26.39
  2 Jones, Ashley C           SO Gwu-NC                    NT      55.97
      27.40   28.57
  3 Sheetz, Caitlin           FR Davidson-NC               NT      56.22
      27.16   29.06
  4 Williams, Kathryn L       SR Gwu-NC                    NT      56.36
      27.19   29.17
  5 Sherrill, Leslie          JR Davidson-NC               NT      56.63
      27.41   29.22
  6 Vanerden, Jayme           JR CU-SC                     NT      56.88
      27.19   29.69
  7 Culp, Martha              FR Davidson-NC               NT      57.61
      27.69   29.92
  8 Allen, Kristen            JR Davidson-NC               NT     x57.68
      27.41   30.27
  9 Blessing, Mallory L       SO Gwu-NC                    NT   x1:00.98
      29.34   31.64
-- Parkhurst, Michelle N     SO CU-SC                     NT     X52.88
      25.41   27.47
-- Kroll, Casey              SO CU-SC                     NT     X54.50
      26.15   28.35
-- Hicks, Kate               SR CU-SC                     NT     X55.97
      27.02   28.95

Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Balderston, Matt          JR CU-SC                     NT      46.93
      22.75   24.18
  2 Charlton, Trey            FR CU-SC                     NT      48.86
      23.76   25.10
  3 Smith, Jonathan           JR Davidson-NC               NT      49.31
      23.84   25.47
  4 Carlson, Andrew           SO Davidson-NC               NT      49.86
      24.17   25.69
  5 Edelman, Andrew           SR Davidson-NC               NT      52.47
      24.92   27.55
  6 Fried, Justin             SR Davidson-NC               NT     x54.42
      25.84   28.58
-- Ruszka, Attila            JR CU-SC                     NT     X46.99
      22.80   24.19
-- Mengering, Dan E          SO CU-SC                     NT     X48.08
      23.13   24.95

Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hughey, Corey             FR Gwu-NC                    NT    1:01.56
      29.74   31.82
  2 Barry, Brigit             SR Davidson-NC               NT    1:01.70
      30.15   31.55
  3 Hooley, Whitney M         JR Gwu-NC                    NT    1:01.73
      31.03   30.70
  4 Allen, Jill               JR CU-SC                     NT    1:03.87
      30.98   32.89
  5 Furnari, Laura            FR Gwu-NC                    NT    1:04.97
      32.04   32.93
  6 Bertram, Sarah            SO Davidson-NC               NT    1:05.33
      32.20   33.13
  7 Beachum, Whitney P        JR Gwu-NC                    NT   x1:06.43
      32.49   33.94
-- Porri, Sarah M            SO CU-SC                     NT   X1:00.94
      29.54   31.40
-- Gillis, Kelly             FR CU-SC                     NT   X1:03.33
      31.05   32.28
-- Kroeger, Nicole           SR CU-SC                     NT   X1:04.24
      31.30   32.94

Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Frantz, JR, Scott         SO Davidson-NC               NT      53.14
      26.44   26.70
  2 Peele, Merritt            SO Davidson-NC               NT      57.32
      28.17   29.15
  3 Geary, Sean               JR CU-SC                     NT      58.25
      28.57   29.68
  4 Foster, Scott             SR Davidson-NC               NT      58.54
      28.60   29.94
  5 Rodriguez, Miguel         SO Davidson-NC               NT   x1:00.57
      29.03   31.54
-- Chatlosh, Jason           FR CU-SC                     NT     X51.92
      25.02   26.90
-- Angelini, Matt            FR CU-SC                     NT     X52.37
      25.75   26.62

Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kroll, Toni               SO CU-SC                     NT    5:05.75
      28.08   30.56   30.78   31.07   30.33   30.82   31.12   31.02
      30.95   31.02
  2 Trefzger, Eleanor         SR Davidson-NC               NT    5:10.25
      29.30   31.31   31.38   31.15   31.37   31.23   31.16   31.09
      31.24   31.02
  3 Ream, Alanna              SO Davidson-NC               NT    5:12.16
      29.46   30.93   31.08   31.45   31.35   31.20   31.51   31.95
      32.26   30.97
  4 Gueltig, Kelly M          SO Gwu-NC                    NT    5:12.55
      28.82   30.68   31.55   32.04   31.89   32.11   31.73   31.91
      31.98   29.84
  5 Whiteside, Grace G        JR Gwu-NC                    NT    5:16.89
      29.64   31.37   31.92   32.06   31.86   31.86   32.16   32.33
      32.20   31.49
  6 Graham, Kate              SO Davidson-NC               NT    5:29.41
      30.63   32.94   33.02   33.35   33.22   33.35   33.25   33.18
      33.39   33.08
  7 Smith, Kelsey             SO Davidson-NC               NT   x5:36.47
      31.94   34.17   34.53   34.22   33.99   33.60   33.65   33.72
      33.72   32.93
  8 Bowers, Blair             FR Gwu-NC                    NT    5:41.16
      30.78   34.72   35.14   35.04   35.03   34.79   34.31   34.74
      33.99   32.62
  9 Balderston, Julie         FR CU-SC                     NT    5:46.44
      30.78   33.69   34.46   35.29   35.67   35.68   35.47   35.70
      35.25   34.45
10 Pledger, Erin D           JR Gwu-NC                    NT   x5:50.37
      32.20   34.11   34.86   34.81   35.60   35.99   35.91   36.02
      35.88   34.99
-- Snell, Mandy              FR CU-SC                     NT   X5:04.35
      28.00   29.56   30.38   30.45   30.60   30.63   30.97   31.37
      31.49   30.90
-- Hesler, Rachel            FR CU-SC                     NT   X5:12.36
      28.50   31.10   31.31   31.20   31.66   31.57   31.60   31.90
      32.09   31.43

Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Possee, Brian W           SO CU-SC                     NT    4:43.95
      26.27   29.12   28.57   28.70   28.89   28.55   28.77   28.74
      28.72   27.62
  2 Broughton, William        JR Davidson-NC               NT    4:48.22
      27.48   29.09   29.13   29.29   29.07   29.13   29.00   29.12
      28.94   27.97
  3 Topaz, Adam               JR Davidson-NC               NT    4:53.80
      27.17   28.85   29.00   29.55   29.73   29.77   29.86   30.55
      30.22   29.10
  4 Williams, Miller          FR Davidson-NC               NT    5:03.16
      27.22   30.37   30.05   30.74   31.17   31.34   30.72   31.17
      31.03   29.35
-- Cunningham, Andrew        FR CU-SC                     NT   X4:43.20
      26.29   28.74   28.76   28.95   28.58   28.28   28.39   28.56
      28.49   28.16
-- Recko, Tom                FR CU-SC                     NT   X4:52.29
      26.78   29.17   29.31   29.27   29.42   28.69   29.19   30.08
      29.77   30.61

Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kazilionis, Dani          JR CU-SC                     NT     267.75
  2 Miata, Jen                SR CU-SC                     NT     219.52
  3 Zacker, Ali               SO CU-SC                     NT     217.35
  4 Chisholm, Kelsey          FR Davidson-NC               NT     210.45
  5 Furra, Stephanie          SO CU-SC                     NT    x201.22
  6 Buttermore, Linnea        FR Davidson-NC               NT     192.22
  7 McKinney, Stephannie      SO Davidson-NC               NT     185.85
  8 Brough, Christie          SR Davidson-NC               NT    x178.20

Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Giambra, David            FR CU-SC                     NT     289.20
  2 Raye, Marco               FR CU-SC                     NT     258.30
  3 Swift, Dwight             JR Davidson-NC               NT     141.60

Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Baxter, Mallory           FR Gwu-NC                    NT    1:10.16
      33.29   36.87
  2 Olivas, Isa C             JR Gwu-NC                    NT    1:10.25
      33.27   36.98
  3 Palacio, Camille I        JR Gwu-NC                    NT    1:10.59
      33.43   37.16
  4 Allen, Jill               JR CU-SC                     NT    1:11.25
      33.48   37.77
  5 Long, Beth E              SO Gwu-NC                    NT   x1:11.65
      33.92   37.73
  6 Curtiss, Caroline         FR Davidson-NC               NT    1:11.84
      34.05   37.79
  7 Stough, Maddie            JR Davidson-NC               NT    1:13.16
      34.74   38.42
  8 Aggas, Kati E             SO CU-SC                     NT    1:13.51
      34.93   38.58
-- Groenewoud, Carmen        FR CU-SC                     NT   X1:08.80
      32.41   36.39
-- Lapp, Allison             FR CU-SC                     NT   X1:13.36
      34.20   39.16
-- Staines, Quinn            SO Gwu-NC                    NT   X1:25.16
      40.25   44.91

Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ladner, Nate              FR Davidson-NC               NT    1:00.79
      28.85   31.94
  2 Angelini, Matt            FR CU-SC                     NT    1:00.98
      28.80   32.18
  3 Shields, John             FR Davidson-NC               NT    1:02.99
      29.42   33.57
  4 Hopkins, Jamie            SR Davidson-NC               NT    1:03.26
      29.23   34.03
  5 Foster, Scott             SR Davidson-NC               NT   x1:03.58
      29.94   33.64
-- Ryan, Jamie               FR CU-SC                     NT   X1:02.88
      29.83   33.05

Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gardner-Webb University-NC  'A'                        NT    1:37.80
     1) Wilson, Terra L SR              2) Williams, Kathryn L SR
     3) Gueltig, Kelly M SO             4) Hughey, Corey FR
       24.05    24.98    24.85    23.92
  2 Davidson College-NC  'A'                               NT    1:42.98
     1) Allen, Kristen JR               2) Barry, Brigit SR
     3) Sheetz, Caitlin FR              4) Sanders, Courtney SO
       26.65    25.67    25.65    25.01
  3 Gardner-Webb University-NC  'B'                        NT    1:47.18
     1) Palacio, Camille I JR           2) Bowers, Blair FR
     3) Martinez, Vanessa V SO          4) Pledger, Erin D JR
       26.66    26.33    26.96    27.23
  4 Davidson College-NC  'B'                               NT    1:47.55
     1) Ream, Alanna SO                 2) Culp, Martha FR
     3) Smith, Kelsey SO                4) Trefzger, Eleanor SR
       27.88    26.02    27.27    26.38
  5 Gardner-Webb University-NC  'C'                        NT   x1:50.53
     1) Learned, Kelly FR               2) Blessing, Mallory L SO
     3) Palmer, Lindsay L JR            4) Staines, Quinn SO
       26.84    27.69    27.44    28.56
-- Clemson University-SC  'B'                             NT   X1:38.46
     1) Vanerden, Jayme JR              2) Regone, Rachel SO
     3) Sindall, Lauren K SO            4) Seed, Caitlin FR
       26.84    23.58    23.84    24.20
-- Clemson University-SC  'A'                             NT   X1:41.08
     1) Barsanti, Alex FR               2) LaRussa, Cassy A SO
     3) Parkhurst, Michelle N SO        4) Deters, Kallie SR
       25.91    25.82    24.85    24.50
-- Clemson University-SC  'C'                             NT   X1:41.24
     1) Grove, Jen JR                   2) Aeschbacher, Crina FR
     3) Kroll, Toni SO                  4) Obas, Katrina FR
       26.44    24.59    25.30    24.91
-- Clemson University-SC  'D'                             NT   X1:41.35
     1) Hendershot, Kelly FR            2) Kroeger, Nicole SR
     3) Kroll, Casey SO                 4) O'Donnell, Summer SO
       25.38    26.27    24.86    24.84

Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Davidson College-NC  'A'                               NT    1:28.81
     1) Frantz, JR, Scott SO            2) Smith, Jonathan JR
     3) Peele, Merritt SO               4) Stegger, Fiete JR
       22.39    21.90    22.21    22.31
  2 Davidson College-NC  'B'                               NT    1:33.59
     1) Edelman, Andrew SR              2) Rodriguez, Miguel SO
     3) Fried, Justin SR                4) Carlson, Andrew SO
       23.99    22.90    24.19    22.51
-- Clemson University-SC  'C'                             NT   X1:24.98
     1) Fekete, Stewe FR                2) Mengering, Dan E SO
     3) Regone, Brian SR                4) Russell, Stephen JR
       21.86    21.65    20.51    20.96
-- Clemson University-SC  'A'                             NT   X1:25.08
     1) Herrington, Bryce SR            2) Farnham, Adam JR
     3) Ruszka, Attila JR               4) Charlton, Trey FR
       21.62    20.75    21.13    21.58
-- Clemson University-SC  'B'                             NT   X1:25.21
     1) Balderston, Matt JR             2) Possee, Brian W SO
     3) Vahle, Mark JR                  4) Thompson, Taylor JR
       21.67    22.21    20.09    21.24

News