Search

Meet Results

Nov. 9, 2001

Recap

Clemson Aquatic Team                        Clemson-UF Dual Meet - 11/09/2001                                     Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Clemson University ‘A’ NT 1:45.68 11 1) Walker, Kate SO 2) Commons, Mandy SR 3) Theiler, Elise JR 4) Hider, Patty SR 27.95 29.00 24.81 23.92 2 University of Florida ‘A’ NT 1:47.06 4 1) DuPlessis, Renate SO 2) Gibbes, Cerian SO 3) Harper, Rebecca FR 4) Martindale, Leah SR 27.47 35.60 20.58 23.41 3 Clemson University ‘B’ NT 1:48.54 2 1) Kroeger, Lindsey JR 2) Bissell, Caitlin SO 3) Humes, Courtney SO 4) Douglas, Nina SR 27.65 30.06 26.47 24.36 4 University of Florida ‘B’ NT 1:50.84 1) Teague, Cara JR 2) Kennedy, Katie FR 3) Nickson, Natalie SR 4) West, Katie JR 27.78 32.20 26.25 24.61 6 Clemson University ‘C’ NT x1:56.39 1) Murphy, Meaghan SO 2) Price, Margeaux SO 3) Clifford, Meghann JR 4) Chin, Beverly SR 29.99 31.85 35.66 18.89

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Florida ‘A’ NT 1:33.06 11 1) Kellam, Chris SO 2) Chadsey, Ian JR 3) Odendaal, Hendrik SR 4) Jayme, Carlos SO 24.36 26.28 22.17 20.25 2 Clemson University ‘B’ NT 1:33.49 4 1) Henly, Mark SO 2) Govse, Gregor JR 3) Rappold, Thomas FR 4) Wilson, Matt SR 24.11 25.68 22.69 21.01 3 Clemson University ‘A’ NT 1:34.14 2 1) Martinez, German SR 2) Cassella, Ryan SO 3) Kummer, Rob SO 4) Mulder, Derrick FR 24.46 25.92 22.58 21.18 4 University of Florida ‘B’ NT 1:36.45 1) Wiebeck, Kris FR 2) Tam, Ansel JR 3) King, Greg SO 4) Norris, Phillip JR 25.12 26.39 23.56 21.38 5 Clemson University ‘C’ NT 1:37.03 1) Liebers, David FR 2) Norman, Matt JR 3) Reed, Buddy FR 4) Stoffer, James SO 24.69 27.56 23.67 21.11

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 McLarty, Sarah SO UF NT 9:56.50 9 28.54 30.14 30.38 30.30 30.68 30.37 29.52 29.92 30.00 29.96 29.96 29.77 29.77 29.77 29.72 29.81 29.79 29.80 29.21 29.22 2 Chapman, Anna JR UF NT 10:10.44 4 28.09 30.08 30.64 30.70 30.85 30.86 30.66 30.88 30.90 30.99 30.71 30.59 30.61 30.61 30.88 30.73 30.91 30.62 30.55 29.47 3 Schrock, Jessica FR UF NT 10:17.34 3 28.83 31.09 31.14 31.15 31.25 31.23 31.12 31.25 31.12 31.07 31.04 30.80 30.76 30.76 30.88 30.72 30.83 30.97 31.12 30.31 4 Cober, Kim SO CU NT 10:20.60 2 28.70 30.89 31.23 31.11 31.04 31.36 31.24 31.32 31.22 31.30 31.32 31.12 31.00 31.00 31.19 31.29 31.25 31.31 30.96 30.57 5 Ecott, Kim JR UF NT x10:21.72 29.06 30.80 31.11 31.04 31.21 31.34 31.25 31.34 31.29 31.40 31.38 31.57 31.28 31.28 31.37 31.49 31.35 31.12 30.92 29.99 6 Dwors, Liz JR CU NT 10:30.37 1 29.15 31.41 31.62 31.62 31.49 31.66 31.71 31.76 31.92 31.81 31.84 31.69 31.83 31.83 31.72 31.80 31.49 31.61 31.63 30.69

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Taylor, Travis SO CU NT 9:35.36 9 26.63 29.23 29.44 29.31 29.48 29.24 28.84 28.83 28.83 28.65 28.68 28.97 28.38 28.38 28.89 28.80 28.95 29.58 28.59 27.90 2 Wolfgarten, Jan FR UF NT 9:37.69 4 26.50 28.80 29.39 29.22 29.27 29.12 29.07 29.02 29.24 29.17 28.70 28.58 29.16 29.16 29.09 29.31 28.92 29.21 29.03 28.18 3 Kaufmann, Scott FR UF NT 9:44.38 3 26.31 29.09 29.52 29.07 29.60 29.24 29.05 29.00 29.39 28.90 29.03 28.89 29.36 29.36 29.66 29.99 30.19 30.00 29.90 29.30 4 Heinricher, Oliver FR UF NT 9:52.17 2 27.42 29.73 29.80 29.53 29.45 29.85 29.58 29.55 29.66 29.52 29.27 29.62 29.90 29.90 29.86 30.07 29.77 30.05 30.36 29.75 5 Atteberry, Jeff JR CU NT 9:59.30 1 27.10 29.77 30.02 29.88 29.87 29.56 29.78 29.67 29.77 29.75 29.60 29.66 30.66 30.66 30.42 30.65 30.75 31.21 31.07 29.94 6 Zumsteg, Justin FR UF NT x10:10.03 27.95 29.89 30.13 30.49 30.33 30.15 30.42 30.50 30.43 30.74 30.69 30.91 31.02 31.02 31.13 30.98 30.79 30.88 31.10 30.67 7 Tepe, Adam JR CU NT 10:10.91 26.20 29.12 29.23 29.03 29.73 29.92 30.16 30.42 30.58 30.93 30.99 31.69 31.96 31.96 32.01 31.88 31.51 31.30 31.44 31.04

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Atkinson, Janelle SO UF NT 1:48.78 9 25.54 27.86 28.07 27.31 2 Tennison, Diane SR UF NT 1:52.20 4 26.53 28.71 28.60 28.36 3 Green, Meredith FR UF NT 1:53.43 3 27.02 28.75 29.19 28.47 4 Bruzzi, Bethany SO CU NT 1:53.53 2 26.07 29.16 29.08 29.22 5 Douglas, Nina SR CU NT 1:55.97 1 26.83 29.35 29.84 29.95 6 Blaney, Catherine JR CU NT 1:57.96 26.66 30.16 31.08 30.06

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Sioui, Adam FR UF NT 1:40.67 9 23.85 24.96 25.61 26.25 2 Scheerhorn, Drew SO CU NT 1:42.92 4 24.11 26.13 26.30 26.38 3 Sherrard, Duncan SR UF NT 1:42.98 3 24.61 26.55 26.05 25.77 4 Hitchcock, Brent SO CU NT 1:43.18 2 24.50 27.03 25.97 25.68 5 Henly, Mark SO CU NT 1:43.49 1 24.41 26.49 26.30 26.29 6 Molari, Ricardo JR UF NT 1:43.80 24.33 25.79 26.42 27.26 7 Schultz, Scott SO UF NT x1:44.40 24.72 26.70 26.45 26.53 8 Meek, Andy SR CU NT x1:47.03 24.71 27.08 27.35 27.89

Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Martindale, Leah SR UF NT 23.44 9 2 Gibney, Chantal SO UF NT 23.84 4 3 Hider, Patty SR CU NT 24.04 3 4 Peterson, Caroline SR CU NT 24.27 2 5 Woodruff, Christine FR CU NT 24.67 1 6 Commons, Mandy SR CU NT x24.91 7 Frega, Desiree JR UF NT 25.63 8 West, Katie JR UF NT x25.68

Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kostowicz, Jim SR UF NT 21.03 9 2 Williams, Josh JR CU NT 21.48 4 3 Odendaal, Hendrik SR UF NT 21.53 3 4 Martinez, German SR CU NT 21.65 2 5 Mulder, Derrick FR CU NT 21.85 1 6 Roberts, Kenny SR CU NT x21.93 7 Norris, Phillip JR UF NT 22.15

Event 9 Women 400 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 McLarty, Sarah SO UF NT 4:20.49 9 28.89 31.49 33.07 33.24 37.60 37.23 30.16 28.81 2 Green, Meredith FR UF NT 4:26.67 4 28.47 32.11 34.60 34.11 39.33 39.07 29.89 29.09 3 Harper, Rebecca FR UF NT 4:28.82 3 28.39 31.39 34.69 34.05 41.13 38.65 30.91 29.61 4 Kennedy, Katie FR UF NT x4:29.89 29.74 32.97 35.15 35.00 37.81 37.75 31.73 29.74 5 Gjervold, Alison SO CU NT 4:30.93 2 29.41 32.74 34.60 33.91 39.10 39.15 31.43 30.59 6 Kirouac, Ginny SR CU NT 4:33.33 1 29.43 33.99 34.88 34.29 38.86 39.67 31.55 30.66 7 Hustead, Emily SR CU NT 4:35.55 29.59 32.85 36.23 34.89 40.36 40.45 31.03 30.15 8 Ellis, Courtney JR CU NT x4:49.13 30.60 35.54 39.31 38.64 39.38 40.04 33.47 32.15

Event 10 Men 400 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Donnelly, Eric SR UF NT 3:58.80 9 26.21 29.19 30.21 29.93 33.89 34.62 27.84 26.91 2 Wilson, Matt SR CU NT 4:05.00 4 26.31 30.71 31.14 30.57 34.22 33.96 28.58 29.51 3 Reed, Buddy FR CU NT 4:06.70 3 26.40 29.63 31.02 31.04 35.58 36.01 28.91 28.11 4 Kellam, Chris SO UF NT 4:08.91 2 26.32 29.34 31.28 30.02 36.70 37.27 29.78 28.20 5 Tam, Ansel JR UF NT 4:11.71 1 27.11 30.53 33.69 32.62 34.96 35.07 29.26 28.47 6 Stoffer, James SO CU NT 4:13.71 25.87 30.30 32.02 32.15 37.17 37.27 29.91 29.02 7 Wiebeck, Kris FR UF NT x4:16.43 27.52 31.25 32.16 30.27 38.93 39.34 29.06 27.90

Event 11 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Close, Sarah JR UF NT 237.37 9 2 Connor, Kristen SO UF NT 215.92 4 3 Tolley, Amy JR CU NT 197.40 3 4 Bires, Jennifer FR CU NT 176.10 2 5 Bruzzi, Bethany SO CU NT 172.66 1 6 Leathers, Shastin FR CU NT x167.63

Event 12 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Wilcox, Zachary FR UF NT 296.55 9 2 Coote, Reggie SR UF NT 285.53 4 3 Shulick, Eric FR CU NT 268.72 3 4 Thomas, Craig JR CU NT 261.83 2

Event 13 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Harper, Rebecca FR UF NT 55.32 9 26.46 28.86 2 Theiler, Elise JR CU NT 55.87 4 25.59 30.28 3 Teague, Cara JR UF NT 56.18 3 26.29 29.89 4 Nickson, Natalie SR UF NT 57.34 2 27.47 29.87 5 Seland, Casey SO UF NT x57.47 26.97 30.50 6 Humes, Courtney SO CU NT 58.48 1 27.74 30.74 7 Hustead, Emily SR CU NT 1:00.04 28.33 31.71 8 Murphy, Meaghan SO CU NT x1:01.04 28.36 32.68 9 Diebel, Jessica JR CU NT x1:01.31 29.08 32.23 10 Price, Margeaux SO CU NT x1:02.52 29.77 32.75 11 Chin, Beverly SR CU NT x1:02.80 29.22 33.58 12 Ellis, Courtney JR CU NT x1:05.40 30.71 34.69

Event 14 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kummer, Rob SO CU NT 50.30 9 23.21 27.09 2 Sherrard, Duncan SR UF NT 50.66 4 24.17 26.49 3 Rappold, Thomas FR CU NT 50.73 3 23.43 27.30 4 Odendaal, Hendrik SR UF NT 50.74 2 23.80 26.94 5 Sioui, Adam FR UF NT 51.04 1 24.04 27.00 6 King, Greg SO UF NT x52.08 24.89 27.19 7 Stoffer, James SO CU NT 52.23 24.56 27.67 8 Roberts, Kenny SR CU NT x52.57 24.40 28.17

Event 15 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Atkinson, Janelle SO UF NT 51.45 9 24.97 26.48 2 Gibney, Chantal SO UF NT 51.46 4 24.88 26.58 3 Burtch, Jenna JR CU NT 52.14 3 25.04 27.10 4 Peterson, Caroline SR CU NT 52.96 2 25.31 27.65 5 Tennison, Diane SR UF NT 53.24 1 25.61 27.63 6 Woodruff, Christine FR CU NT 53.56 25.53 28.03 7 Blaney, Catherine JR CU NT x54.64 26.49 28.15 8 West, Katie JR UF NT x55.22 26.55 28.67

Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Jayme, Carlos SO UF NT 44.95 9 21.42 23.53 2 Kostowicz, Jim SR UF NT 47.26 4 23.14 24.12 3 Mulder, Derrick FR CU NT 47.39 3 22.85 24.54 4 Molari, Ricardo JR UF NT 47.45 2 22.89 24.56 5 Williams, Josh JR CU NT 47.51 1 22.95 24.56 6 Hitchcock, Brent SO CU NT 47.56 23.38 24.18 7 Schultz, Scott SO UF NT x48.21 23.22 24.99

Event 17 Women 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Teague, Cara JR UF NT 58.33 9 28.66 29.67 2 Walker, Kate SO CU NT 59.05 4 28.54 30.51 3 DuPlessis, Renate SO UF NT 59.27 3 28.59 30.68 4 Kroeger, Lindsey JR CU NT 59.36 2 29.11 30.25 5 Douglas, Nina SR CU NT x1:01.31 29.69 31.62 5 Brewer, Mary JR CU NT 1:01.31 1 29.39 31.92

Event 18 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kellam, Chris SO UF NT 51.28 9 25.59 25.69 2 Henly, Mark SO CU NT 51.82 4 25.30 26.52 3 Martinez, German SR CU NT 52.04 3 25.75 26.29 4 Scheerhorn, Drew SO CU NT 52.42 2 25.22 27.20 5 Wiebeck, Kris FR UF NT 52.62 1 25.92 26.70 6 Liebers, David FR CU NT x53.20 25.98 27.22 7 Zumsteg, Justin FR UF NT 54.79 26.53 28.26 8 King, Greg SO UF NT x56.37 27.33 29.04

Event 19 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 McLarty, Sarah SO UF NT 4:54.95 9 28.34 29.66 29.60 29.74 29.74 29.41 29.67 29.83 29.80 29.16 2 Chapman, Anna JR UF NT 5:01.09 4 28.61 30.06 30.06 30.36 30.31 30.14 30.60 30.76 30.52 29.67 3 Schrock, Jessica FR UF NT 5:03.73 3 28.90 30.74 30.76 30.68 30.61 30.62 30.68 30.59 30.42 29.73 4 Dwors, Liz JR CU NT 5:04.97 2 28.50 30.38 30.95 30.87 31.29 30.93 30.99 30.60 30.75 29.71 5 Ecott, Kim JR UF NT x5:05.23 28.95 30.48 30.67 30.86 30.95 31.12 31.14 31.22 30.69 29.15 6 Cober, Kim SO CU NT 5:12.33 1 28.87 30.64 31.26 31.48 31.95 31.58 31.45 31.74 31.60 31.76

Event 20 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Sioui, Adam FR UF NT 4:39.23 9 25.90 28.62 28.48 28.99 28.38 28.54 28.00 27.71 27.70 26.91 2 Taylor, Travis SO CU NT 4:39.42 4 25.44 27.73 28.17 28.63 29.12 29.47 29.06 28.99 26.43 26.38 3 Reed, Buddy FR CU NT 4:42.09 3 25.80 28.05 27.96 28.31 28.64 28.40 29.01 29.00 28.89 28.03 4 Donnelly, Eric SR UF NT 4:43.09 2 26.03 28.09 28.53 28.71 28.59 28.55 28.66 28.93 28.59 28.41 5 Kaufmann, Scott FR UF NT 4:44.24 1 25.89 28.62 28.54 28.89 28.85 29.55 28.99 28.32 28.28 28.31 6 Heinricher, Oliver FR UF NT x4:48.15 26.57 28.70 29.17 29.05 29.14 29.66 29.24 28.97 28.96 28.69 7 Meek, Andy SR CU NT 4:48.95 25.96 28.66 29.12 29.07 29.54 29.47 29.77 30.02 29.08 28.26 8 Atteberry, Jeff JR CU NT x4:57.61 26.51 29.32 29.74 29.96 29.09 30.27 30.54 30.95 30.95 30.28

Event 21 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Close, Sarah JR UF NT 271.80 9 2 Connor, Kristen SO UF NT 247.13 4 3 Tolley, Amy JR CU NT 206.25 3 4 Leathers, Shastin FR CU NT 203.70 2 5 Bruzzi, Bethany SO CU NT 169.65 1 6 Bires, Jennifer FR CU NT x139.58

Event 22 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Wilcox, Zachary FR UF NT 317.48 9 2 Thomas, Craig JR CU NT 302.33 4 3 Coote, Reggie SR UF NT 278.35 3

Event 23 Women 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Commons, Mandy SR CU NT 1:04.33 9 30.23 34.10 2 Bissell, Caitlin SO CU NT 1:05.19 4 30.72 34.47 3 Brown, Katie SO CU NT 1:07.32 3 32.07 35.25 4 Price, Margeaux SO CU NT x1:09.64 32.52 37.12 — Frega, Desiree JR UF NT X1:05.41 31.26 34.15 — Gibbes, Cerian SO UF NT X1:05.45 31.00 34.45 — Kennedy, Katie FR UF NT X1:07.86 32.59 35.27

Event 24 Men 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Govse, Gregor JR CU NT 56.77 9 26.61 30.16 2 Chadsey, Ian JR UF NT 56.97 4 26.88 30.09 3 Cassella, Ryan SO CU NT 57.10 3 26.38 30.72 4 Tam, Ansel JR UF NT 57.63 2 27.32 30.31 5 Norris, Phillip JR UF NT 58.26 1 27.46 30.80 6 Norman, Matt JR CU NT 1:01.24 29.13 32.11

Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Clemson University ‘B’ NT 1:34.41 11 1) Hider, Patty SR 3) Peterson, Caroline SR 4) Theiler, Elise JR 23.92 23.61 23.61 23.27 2 Clemson University ‘A’ NT 1:39.16 4 1) Humes, Courtney SO 3) Kroeger, Lindsey JR 25.36 24.96 24.30 24.54 — University of Florida ‘A’ NT X1:34.60 1) Atkinson, Janelle SO 2) Gibney, Chantal SO 3) Martindale, Leah SR 4) DuPlessis, Renate SO 24.00 23.00 23.51 24.09 — University of Florida ‘B’ NT X1:39.48 1) Seland, Casey SO 2) Tennison, Diane SR 3) Gibbes, Cerian SO 4) Green, Meredith FR 25.16 24.55 25.06 24.71

Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Florida ‘A’ NT 1:23.64 11 1) Kostowicz, Jim SR 2) Schultz, Scott SO 3) Jayme, Carlos SO 4) Sherrard, Duncan SR 20.97 21.58 20.27 20.82 2 Clemson University ‘B’ NT 1:25.39 4 1) Scheerhorn, Drew SO 2) Williams, Josh JR 3) Wilson, Matt SR 4) Roberts, Kenny SR 21.50 21.38 21.29 21.22 3 Clemson University ‘A’ NT 1:26.80 2 1) Kummer, Rob SO 3) Rappold, Thomas FR 4) Liebers, David FR 21.65 21.44 21.95 21.76 4 University of Florida ‘B’ NT 1:28.60 1) Molari, Ricardo JR 2) Donnelly, Eric SR 3) Zumsteg, Justin FR 4) Heinricher, Oliver FR 21.97 21.66 22.32 22.65

News