Search

cuvs.davidson.html

Clemson/ Davidson Results

Licensed to Clemson University         HY-TEK's Meet Manager 10/4/2008 03:08 PM
                          CU vs Davidson - 10/4/2008                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'D'                             NT    1:48.16   11  
     1) Sparks, Rachel                  2) Obas, Katrina                  
     3) Tarantolo, Maddie               4) Seed, Caitlin                  
  2 Clemson University-SC  'B'                             NT    1:49.83    4  
     1) LeClair, Elle                   2) Savage, Elizabeth              
     3) Allen, Alexandra                4) Sindall, Lauren                
  3 Davidson College-NC  'A'                               NT    1:54.47    2  
     1) Stringfield, Anna L 19          2) Stegger, Ineke L 19            
     3) Castle, Emily N 19              4) VanTassell, Casey M 19         
  4 Davidson College-NC  'B'                               NT    1:59.75  
     1) Bertram, Sarah M 21             2) Richardson, Alexa M 19         
     3) Gemunder, Casey M 19            4) Carr, McKensie M 19            
  5 Davidson College-NC  'C'                               NT   x2:02.16  
     1) Smith, Kelsey L 21              2) Porter, Juliana T 18           
     3) Totten, Jessica T 21            4) Szymczak, Hailey S 19          
 -- Clemson University-SC  'C'                             NT   X1:50.10  
     1) Lennon, Cara                    2) Groenewoud, Carmen             
     3) Bechard, Sara                   4) Fowler, Kelly                  
 -- Clemson University-SC  'A'                             NT   X1:52.59  
     1) Clay, Ashley                    2) Lapp, Allison                  
     3) Porri, Sarah                    4) Regone, Rachel                 
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'A'                             NT    1:35.99   11  
     1) Chatlosh, Jason                 2) Knecht, Josef                  
     3) Foster, Harry                   4) Oliver, Myles                  
  2 Davidson College-NC  'A'                               NT    1:36.76    4  
     1) Pietz, Geoff W 18               2) Ladner, Nate R 20              
     3) Burquist, Joe T 18              4) Rodriguez, Miguel L 21         
  3 Clemson University-SC  'B'                             NT    1:36.77    2  
     1) Recko, Tom                      2) Henderson, Chase               
     3) Broster, Seth                   4) Reinke, Chris                  
  4 Davidson College-NC  'B'                               NT    1:41.77  
     1) Brastow, Tennant M 19           2) Lucas, Ben N 18                
     3) Kerman, David W 18              4) Droll, Bryan L 20              
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkhurst, Michelle          CU-SC                     NT   10:22.86    9  
  2 Cranston, Lauren             CU-SC                     NT   10:37.48    4  
  3 Madden, Meagan K          18 Davidson-NC               NT   10:37.65    3  
  4 Hesler, Rachel               CU-SC                     NT   10:37.70    2  
  5 Ream, Alanna M            21 Davidson-NC               NT   10:42.33    1  
  6 Sheetz, Caitlin M         20 Davidson-NC               NT   10:49.96  
  7 Groenewoud, Carmen           CU-SC                     NT  x10:53.30  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Alex                   CU-SC                     NT    9:43.72    9  
  2 Gordon, David                CU-SC                     NT    9:50.71    4  
  3 Peele, Merritt E          21 Davidson-NC               NT    9:50.81    3  
  4 Angelini, Matt               CU-SC                     NT    9:59.68    2  
  5 Nelson, Colin t           18 Davidson-NC               NT   10:39.72    1  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regone, Rachel               CU-SC                     NT    1:54.83    9  
  2 Martin, Lindsey L         19 Davidson-NC               NT    1:55.29    4  
  3 Snell, Mandy                 CU-SC                     NT    1:56.03    3  
  4 Kroll, Toni                  CU-SC                     NT    1:56.63    2  
  5 Delgehausen, Jessica M    19 Davidson-NC               NT    1:57.23    1  
  6 Smith, Sara                  CU-SC                     NT   x1:57.47  
  7 Sanders, Courtney B       21 Davidson-NC               NT    1:58.89  
  8 VanTassell, Casey M       19 Davidson-NC               NT   x2:02.06  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groseclose, Lee              CU-SC                     NT    1:44.17    9  
  2 Carlson, Andrew P         21 Davidson-NC               NT    1:46.13    4  
  3 Clary, Scott                 CU-SC                     NT    1:46.21    3  
  4 Chaney, Curtis J          19 Davidson-NC               NT    1:46.28    2  
  5 Possee, Brian                CU-SC                     NT    1:46.52    1  
  6 Carman, Brad J            20 Davidson-NC               NT    1:55.48  
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lennon, Cara                 CU-SC                     NT      58.46    9  
  2 Clay, Ashley                 CU-SC                     NT      59.79    4  
  3 Fowler, Kelly                CU-SC                     NT    1:00.09    3  
  4 Stringfield, Anna L       19 Davidson-NC               NT    1:01.33    2  
  5 Castle, Emily N           19 Davidson-NC               NT    1:03.85    1  
  6 Bertram, Sarah M          21 Davidson-NC               NT    1:05.79  
  7 Carr, McKensie M          19 Davidson-NC               NT   x1:09.63  
 -- McLaughlin, Kerry            CU-SC                     NT   X1:01.18  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Will                  CU-SC                     NT      52.50    9  
  2 Chatlosh, Jason              CU-SC                     NT      52.84    4  
  3 Pietz, Geoff W            18 Davidson-NC               NT      53.07    3  
  4 Burquist, Joe T           18 Davidson-NC               NT      55.50    2  
  5 Brastow, Tennant M        19 Davidson-NC               NT      56.19    1  
  6 Barre, Derek                 CU-SC                     NT      57.09  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tarantolo, Maddie            CU-SC                     NT    1:07.42    9  
  2 O'Donnell, Summer            CU-SC                     NT    1:07.47    4  
  3 Sindall, Lauren              CU-SC                     NT    1:11.53    3  
  4 Stegger, Ineke L          19 Davidson-NC               NT    1:12.83    2  
  5 Porter, Juliana T         18 Davidson-NC               NT    1:14.63    1  
  6 Lapp, Allison                CU-SC                     NT   x1:15.64  
  7 Smith, Kelsey L           21 Davidson-NC               NT    1:16.68  
  8 Witczak, Lynea R          19 Davidson-NC               NT   x1:19.56  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dart, Chris                  CU-SC                     NT      58.32    9  
  2 Ladner, Nate R            20 Davidson-NC               NT      59.37    4  
  3 Reinke, Chris                CU-SC                     NT    1:02.75    3  
  4 Henderson, Chase             CU-SC                     NT    1:03.61    2  
  5 Lucas, Ben N              18 Davidson-NC               NT    1:06.38    1  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bechard, Sara                CU-SC                     NT    2:08.69    9  
  2 Savage, Elizabeth            CU-SC                     NT    2:09.81    4  
  3 Kyle, Kelli                  CU-SC                     NT    2:13.00    3  
  4 Kamperman, Lauren M       18 Davidson-NC               NT    2:13.14    2  
  5 Gemunder, Casey M         19 Davidson-NC               NT    2:15.09    1  
  6 LaRussa, Cassy               CU-SC                     NT   x2:17.94  
  7 Ream, Alanna M            21 Davidson-NC               NT    2:18.55  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Recko, Tom                   CU-SC                     NT    1:55.51    9  
  2 Knecht, Josef                CU-SC                     NT    1:58.10    4  
  3 Angelini, Matt               CU-SC                     NT    1:59.10    3  
  4 Kerman, David W           18 Davidson-NC               NT    1:59.85    2  
  5 Clary, Scott                 CU-SC                     NT   x2:03.02  
  6 Peele, Merritt E          21 Davidson-NC               NT    2:08.18    1  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seed, Caitlin                CU-SC                     NT      24.43    9  
  2 Martin, Lindsey L         19 Davidson-NC               NT      24.47    4  
  3 Allen, Alexandra             CU-SC                     NT      24.64    3  
  4 Clay, Ashley                 CU-SC                     NT      25.60    2  
  5 Sanders, Courtney B       21 Davidson-NC               NT      25.68    1  
  6 Richardson, Alexa M       19 Davidson-NC               NT      25.77  
  7 VanTassell, Casey M       19 Davidson-NC               NT     x25.97  
  8 LeClair, Elle                CU-SC                     NT     x27.41  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oliver, Myles                CU-SC                     NT      21.75    9  
  2 Broster, Seth                CU-SC                     NT      21.89    4  
  3 Carlson, Andrew P         21 Davidson-NC               NT      22.36    3  
  4 Rodriguez, Miguel L       21 Davidson-NC               NT      22.74    2  
  5 Charlton, Trey               CU-SC                     NT      22.94    1  
  6 Barre, Derek                 CU-SC                     NT     x22.98  
  7 Droll, Bryan L            20 Davidson-NC               NT      23.09  
  8 Carman, Brad J            20 Davidson-NC               NT     x23.64  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George, Brooke               CU-SC                     NT     255.82    9  
  2 Self, Cassie                 CU-SC                     NT     250.28    4  
  3 Buttermore, Linnea           Davidson-NC               NT     213.38    3  
  4 McKinney, Stephanie          Davidson-NC               NT     179.93    2  
 -- Zacker, Ali                  CU-SC                     NT    X223.20  
 -- Fura, Stephanie              CU-SC                     NT    X224.85  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Ryan               CU-SC                     NT     268.65    9  
  2 Lane, Benjamin               Davidson-NC               NT     229.43    4  
 -- Giambra, David               CU-SC                     NT    X305.70  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Lindsey L         19 Davidson-NC               NT      53.73    9  
  2 Allen, Alexandra             CU-SC                     NT      53.97    4  
  3 Fowler, Kelly                CU-SC                     NT      54.40    3  
  4 Hesler, Rachel               CU-SC                     NT      54.93    2  
  5 Kroll, Toni                  CU-SC                     NT     x55.82  
  6 Delgehausen, Jessica M    19 Davidson-NC               NT      56.19    1  
  7 VanTassell, Casey M       19 Davidson-NC               NT      57.93  
  8 Sheetz, Caitlin M         20 Davidson-NC               NT     x58.20  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broster, Seth                CU-SC                     NT      47.49    9  
  2 Carlson, Andrew P         21 Davidson-NC               NT      48.17    4  
  3 Oliver, Myles                CU-SC                     NT      48.65    3  
  4 Reinke, Chris                CU-SC                     NT      48.66    2  
  5 Groseclose, Lee              CU-SC                     NT     x48.87  
  6 Chaney, Curtis J          19 Davidson-NC               NT      49.04    1  
  7 Rodriguez, Miguel L       21 Davidson-NC               NT      50.53  
  8 Droll, Bryan L            20 Davidson-NC               NT     x51.24  
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lennon, Cara                 CU-SC                     NT    2:07.58    9  
  2 Madden, Meagan K          18 Davidson-NC               NT    2:10.76    4  
  3 Sparks, Rachel               CU-SC                     NT    2:14.25    3  
  4 LeClair, Elle                CU-SC                     NT    2:14.26    2  
  5 Stegger, Ineke L          19 Davidson-NC               NT    2:17.66    1  
  6 Kamperman, Lauren M       18 Davidson-NC               NT    2:19.99  
 -- Porri, Sarah                 CU-SC                     NT   X2:12.27  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pietz, Geoff W            18 Davidson-NC               NT    1:56.57    9  
  2 Carr, Alex                   CU-SC                     NT    2:01.64    4  
  3 Mengering, Dan               CU-SC                     NT    2:02.40    3  
  4 Kerman, David W           18 Davidson-NC               NT    2:03.74    2  
  5 Gordon, David                CU-SC                     NT    2:05.53    1  
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Kerry            CU-SC                     NT    2:34.75    9  
  2 Stegger, Ineke L          19 Davidson-NC               NT    2:35.26    4  
  3 Porter, Juliana T         18 Davidson-NC               NT    2:38.53    3  
  4 Smith, Kelsey L           21 Davidson-NC               NT    2:40.64    2  
  5 Ream, Alanna M            21 Davidson-NC               NT   x2:40.68  
  6 Lapp, Allison                CU-SC                     NT    2:43.41    1  
 -- O'Donnell, Summer            CU-SC                     NT   X2:29.25  
 -- Sindall, Lauren              CU-SC                     NT   X2:38.94  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ladner, Nate R            20 Davidson-NC               NT    2:13.61    9  
  2 Knecht, Josef                CU-SC                     NT    2:15.61    4  
  3 Clark, Will                  CU-SC                     NT    2:18.50    3  
  4 Angelini, Matt               CU-SC                     NT    2:19.98    2  
  5 Lucas, Ben N              18 Davidson-NC               NT    2:21.39    1  
  6 Henderson, Chase             CU-SC                     NT   x2:22.19  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stringfield, Anna L       19 Davidson-NC               NT    5:08.03    9  
  2 Cranston, Lauren             CU-SC                     NT    5:12.33    4  
  3 Madden, Meagan K          18 Davidson-NC               NT    5:16.54    3  
  4 Sheetz, Caitlin M         20 Davidson-NC               NT    5:24.07    2  
  5 Gemunder, Casey M         19 Davidson-NC               NT   x5:26.02  
 -- Obas, Katrina                CU-SC                     NT   X5:12.06  
 -- Kroll, Casey                 CU-SC                     NT   X5:15.08  
 -- Mizelle, Meggie              CU-SC                     NT   X5:21.07  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Recko, Tom                   CU-SC                     NT    4:46.98    9  
  2 Mengering, Dan               CU-SC                     NT    4:49.20    4  
  3 Peele, Merritt E          21 Davidson-NC               NT    4:51.01    3  
  4 Possee, Brian                CU-SC                     NT    5:01.44    2  
  5 Chaney, Curtis J          19 Davidson-NC               NT    5:03.84    1  
  6 Nelson, Colin t           18 Davidson-NC               NT    5:12.71  
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bechard, Sara                CU-SC                     NT      58.69    9  
  2 Castle, Emily N           19 Davidson-NC               NT      59.64    4  
  3 Sanders, Courtney B       21 Davidson-NC               NT    1:01.16    3  
  4 Lennon, Cara                 CU-SC                     NT    1:01.57    2  
  5 Delgehausen, Jessica M    19 Davidson-NC               NT    1:01.59    1  
  6 Totten, Jessica T         21 Davidson-NC               NT   x1:01.78  
  7 Hendershot, Kelly            CU-SC                     NT    1:02.79  
 -- Groenewoud, Carmen           CU-SC                     NT   X1:01.05  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Harry                CU-SC                     NT      52.17    9  
  2 Burquist, Joe T           18 Davidson-NC               NT      53.43    4  
  3 Barre, Derek                 CU-SC                     NT      53.89    3  
  4 Oliver, Myles                CU-SC                     NT      54.22    2  
  5 Kerman, David W           18 Davidson-NC               NT      55.55    1  
  6 Carman, Brad J            20 Davidson-NC               NT      57.20  
  7 Rodriguez, Miguel L       21 Davidson-NC               NT     x58.22  
 -- Chatlosh, Jason              CU-SC                     NT     X52.83  
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George, Brooke               CU-SC                     NT     268.43    9  
  2 Self, Cassie                 CU-SC                     NT     251.25    4  
  3 Fura, Stephanie              CU-SC                     NT     239.25    3  
  4 Buttermore, Linnea           Davidson-NC               NT     225.30    2  
  5 Zacker, Ali                  CU-SC                     NT    x221.70  
  6 McKinney, Stephanie          Davidson-NC               NT     218.03    1  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giambra, David               CU-SC                     NT     294.83    9  
  2 McDaniel, Ryan               CU-SC                     NT     230.40    4  
  3 Lane, Benjamin               Davidson-NC               NT     213.83    3  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Kerry            CU-SC                     NT    2:11.70    9  
  2 Stringfield, Anna L       19 Davidson-NC               NT    2:12.53    4  
  3 Kamperman, Lauren M       18 Davidson-NC               NT    2:15.08    3  
  4 Szymczak, Hailey S        19 Davidson-NC               NT    2:20.24    2  
  5 Porter, Juliana T         18 Davidson-NC               NT   x2:22.29  
 -- Snell, Mandy                 CU-SC                     NT   X2:11.74  
 -- Kroll, Casey                 CU-SC                     NT   X2:16.82  
 -- Smith, Sara                  CU-SC                     NT   X2:18.64  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pietz, Geoff W            18 Davidson-NC               NT    1:59.30    9  
  2 Knecht, Josef                CU-SC                     NT    1:59.90    4  
  3 Ladner, Nate R            20 Davidson-NC               NT    2:00.28    3  
  4 Carr, Alex                   CU-SC                     NT    2:02.27    2  
  5 Brastow, Tennant M        19 Davidson-NC               NT    2:04.99    1  
  6 Nelson, Colin t           18 Davidson-NC               NT   x2:10.90  
 -- Gordon, David                CU-SC                     NT   X2:04.31  
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson College-NC  'A'                               NT    3:39.52   11  
     1) Castle, Emily N 19              2) Martin, Lindsey L 19           
     3) Delgehausen, Jessica M 19       4) Sanders, Courtney B 21         
  2 Davidson College-NC  'B'                               NT    3:54.35    4  
     1) Richardson, Alexa M 19          2) Kamperman, Lauren M 18         
     3) Sheetz, Caitlin M 20            4) Szymczak, Hailey S 19          
 -- Clemson University-SC  'D'                             NT   X3:35.74  
     1) Regone, Rachel                  2) Kyle, Kelli                    
     3) Allen, Alexandra                4) Groenewoud, Carmen             
 -- Clemson University-SC  'C'                             NT   X3:37.45  
     1) Parkhurst, Michelle             2) LaRussa, Cassy                 
     3) Clay, Ashley                    4) Obas, Katrina                  
 -- Clemson University-SC  'B'                             NT   X3:37.74  
     1) Sindall, Lauren                 2) O'Donnell, Summer              
     3) Hesler, Rachel                  4) Fowler, Kelly                  
 -- Clemson University-SC  'A'                             NT   X3:39.19  
     1) Tarantolo, Maddie               2) Seed, Caitlin                  
     3) Kroll, Toni                     4) Bechard, Sara                  
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson College-NC  'A'                               NT    3:13.74   11  
     1) Peele, Merritt E 21             2) Chaney, Curtis J 19            
     3) Carlson, Andrew P 21            4) Burquist, Joe T 18             
 -- Clemson University-SC  'D'                             NT   X3:15.01  
     1) Foster, Harry                   2) Dart, Chris                    
     3) Barre, Derek                    4) Charlton, Trey                 
 -- Clemson University-SC  'A'                             NT   X3:15.03  
     1) Chatlosh, Jason                 2) Clark, Will                    
     3) Groseclose, Lee                 4) Reinke, Chris                  
 -- Clemson University-SC  'C'                             NT   X3:16.66  
     1) Angelini, Matt                  2) Clary, Scott                   
     3) Mengering, Dan                  4) Henderson, Chase               
 -- Davidson College-NC  'B'                               NT         DQ  
     1) Carman, Brad J 20               2) Lucas, Ben N 18                
     3) Droll, Bryan L 20               4) Brastow, Tennant M 19          
 -- Clemson University-SC  'B'                             NT        XDQ  
     1) Broster, Seth                   2) Gordon, David                  
     3) Possee, Brian                   4) Recko, Tom                     
 
                    Combined Team Scores - Through Event 32                    
 
  1. Clemson University                  378   2. Davidson College                    202
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Clemson University                  192   2. Davidson College                    103
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Clemson University                  186   2. Davidson College                     99

News