Search

Clemson Athletic Hall of Fame

Clemson Athletic Hall of Fame  Hall of Fame Class Announcements:  2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 |  2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997

Name Sport Years at Clemson Induction Class
Henry Abadi Men’s Soccer 1972-73 2010
Keith Adams Football 1998-2000 2011
Jimmy Addison Football 1965-67 1994
Rusty Adkins Baseball 1964-67 1995
Ben Anderson Football 1970-72 1997
Obed Ariri Football, Men’s Soccer 1976-80 1998
Rick Aronberg Men’s Swimming & Diving 1986-90 2001
F.E Armstrong Football 1918-20 1978
Jill Bakehorn Women’s Swimming & Diving 1986-89 2001
Stumpy Banks Football 1915-19 1975
Brian Barnes Baseball 1986-89 2004
Gary Barnes Football 1959-61 2002
Jessica Barr Women’s Basketball 1992-94 2000
Tom Barton Football 1949-52 1987
George Bennett IPTAY Director 1971-79, 93-pres. 1989
Kris Benson Baseball 1993-96 2005
Joe Net Berry Football 1934-36 1981
Joe Blalock Football, Men’s Basketball 1939-41 1973
Rob Bodine Football 1989-91 2009
Jeff Bostic Fotball 1977-79 1997
Joe Bostic Football 1975-78 1996
Bob Bradley Sports Information Director 1955-89 1985
Jim Brennan Men’s Basketball 1961-64 1983
Neil Brophy Men’s Swimming & Diving 1979-83 2011
Bubba Brown Football 1976-79 1999
Lester Brown Football 1976-79 2007
Thomas Brown Football, Men’s Basketball 1933-37 1987
Clyde Brown Men’s Soccer 1972-75 1984
Shandy Bryan Women’s Basketball 1978-81 2006
Jeff Bryant Football 1978-81 1996
Shad Bryant Football 1937-39 1979
Dude Buchanan Baseball, Men’s Basketball 1938-41 1991
Greg Buckner Men’s Basketball 1994-98 2005
Sheri Bueter Women’s Soccer 1994-98 2009
Sara Burkett Women’s Soccer 1995-98 2004
Bob Burns Men’s Tennis 1958-62 1988
Charlie Bussey Football 1954-56 1988
Jerry Butler Football 1975-78 1986
Jonathan Byrd Golf 1997-2000 2006
Jackie Calvert Football, Men’s Track & Field 1948-50 1977
Elden Campbell Men’s Basketball 1986-90 2000
Jack Chandler Track, Men’s Basketball 1920-25 1984
Chip Clark Men’s Basketball, Golf, Track & Field 1942-46 1998
Dwight Clark Football 1975-78 1988
Doug Cline Football 1957-59 1991
Ty Cline Baseball 1959-60 1978
Coy Cobb Men’s Swimming & Diving 1981-84 2004
Wayne Coffman Track & Field, Administrator 1978-pres. 2006
Roger Collins Men’s Track & Field, Men’s Soccer 1968-70 1978
Fred Cone Football 1948-50 1973
David Cooper Men’s Tennis 1967-69 1983
Bobby Conrad Men’s Basketball 1976-80 1993
Walter Cox Football, Baseball, Coach 1935-51 1984
Shawn Crawford Men’s Track & Field 1997-2000 2010
Mary Ann Cubelic-Grant Women’s Basketball 1979-83 2002
Bennie Cunningham Football 1973-75 1984
Woody Dantzler Football 1998-2001 2007
Dale Davis Men’s Basketball 1987-91 1996
Jeff Davis Football 1978-81 1989
Jim Davis Women’s Basketball Coach 1987-2004 2008
Brian Dawkins Football 1992-95 2009
Jean Desdunes Men’s Tennis 1980-83 2009
Mark Dickson Men’s Tennis 1979-82 1999
Bill Dillard Football, Men’s Basketball, Track & Field 1932-35 1991
Lisa Dillard-Hanks Women’s Track & Field 1988-91 2001
Lucy Doolittle Rowing 1998-2002 2008
Russell Dorn Boxing 1937-38 1979
Ingelise Driehuis Women’s Tennis 1986-87 2011
Cindy Duarte Women’s Track & Field 1980-1984 2010
John Dunkelberg Men’s Track & Field 1958-60 1976
Dr. R.C. Edwards Football 1933 1984
Eric Eichmann Men’s Soccer 1983-86 2003
Janet Ellison McDonnell Women’s Swimming & Diving 1977-80 1999
John Engler Golf 1997-2001 2009
Mike Eppley Football, Men’s Basketball 1980-84 1990
R.H. Fike IPTAY President 1934-35 1978
Gigi Fernandez Women’s Tennis 1993 2005
Angel Fleetwood Women’s Track & Field 1989-92 2008
Mac Folger Football, Men’s Track & Field 1934-36 1975
Danny Ford Football Coach 1979-89 1999
Jane Forman Women’s Tennis 1980-84 2003
Donna Forrester Women’s Basketball 1976-78 1996
Bill Foster Men’s Basketball 1975-84 2001
Eddis Freeman Football, Men’s Basketball, Golf 1943-46 1998
George Fritts Football, Men’s Track & Field 1939-42 1977
Steve Fuller Football 1975-78 1985
Bobby Gage Football 1945-48 1976
Chris Gardocki Football 1988-90 2001
Dreher Gaskin Fooball 1950-53 1994
Mutt Gee Football 1914-17 1975
Amy Geren Women’s Basketball 1996-99 2007
Rusty Gerhardt Baseball 1969-72 1982
Frank Gillespie Baseball, Football, Men’s Basketball 1943, 46-49 1977
Lucas Glover Golf 1998-2001 2007
Buddy Gore Football 1965-67 1986
Kim Graham Women’s Track & Field 1989-93 1998
Horace Grant Men’s Basketball 1983-87 1999
John Grdijan Football 1955-57 1983
Michael Green Men’s Track & Field 1990-93 2001
Khalil Greene Baseball 1999-2002 2007
Ruth Grodsky Women’s Swimming & Diving 1985-88 2008
Billy Hair Football 1950-52 1983
Dr. Jud Hair Team Physician 1957-85 2000
R.G. Hamilton Football 1896 1981
Vincent Hamilton Men’s Basketball 1980-85 2003
Jim Haughey Men’s Track & Field/Cross Country 1979-83 2003
Pam Hayden Women’s Swimming & Diving 1984-88 1995
Bert Heffernan Baseball 1985-88 2002
John Heisman Football 1900-03 1981
Dick Hendley Football, Baseball 1946, 48-51 1984
Sam Henson Wrestling 1992-94 2000
Terrance Herrington Men’s Track & Field 1985-89 2006
Doug Hoffman Baseball, Men’s Basketball 1956-59 1980
P.B. Holtzendorff, III Men’s Swimming & Diving, Men’s Tennis 1938-41 1976
Fred Hoover Athletic Trainer 1959-98 1982
Frank Howard Football Coach, Athletic Director 1931-74 1973
Bob Hudson Football, Men’s Track & Field 1947-51 1980
Bill Hudson Football, Men’s Track & Field 1954-56 1984
Dr. I.M. Ibrahim Men’s Soccer Coach 1967-94 2000
Ute Jamrozy Women’s Track & Field 1985-88 2000
Ralph Jenkins Football 1943-46 1995
Frank Jervey Benefactor 1914-83 1975
Kevin Johnson Golf 1985-89 2002
Bob Jones Basketball, Football Golf & Boxing Coach 1927-30 1974
Homer Jordan Football 1979-82 1993
Whitey Jordan Football 1955-57, 2003
Barbara Kennedy-Dixon Women’s Basketball 1978-82 1989
Steve Kenney Football 1976-79 2006
Jimmy Key Baseball 1980-82 1999
Terry Kinard Football 1978-82 1992
Don King Football 1952-55 1992
Doug Kingsmore Baseball 1951-54 1985
Levon Kirkland Football 1988-91 2001
Janet Knight-Linder Women’s Basketball 1982-86 1999
Fred Knoebel Football, Baseball 1950-52 1996
Hans Koeleman Men’s Track & Field 1980-83 1995
Tina Krebs Women’s Track & Field/Cross Country 1982-86 1993
Mitzi Kremer Women’s Swimming & Diving 1986-89 1994
Chuck Kriese Men’s Tennis Coach 1975-2008 2009
Joe Landrum Baseball 1946-47 1974
Bull Lightsey Football 1922, 24-25 1976
Noel Loban Wrestling 1977-80 1991
Stacy Long Football 1986-90 2004
William Lynn Men’s Track & Field 1931-34 1986
Randy Mahaffey Men’s Basketball 1964-67 1975
Grayson Marshall Men’s Basketball 1984-88 2009
Wayne Mass Football 1965-67 1993
Bill Mathis Football 1957-59 1979
Ray Matthews Baseball, Football 1947-50 1978
Richard Matuszewski Men’s Tennis 1983-86 2001
John Maxwell Football 1902-03 1974
Terrell McIntyre Men’s Basketball 1996-99 2007
Bill McLellan Football Coach, Athletic Director 1952-53, 66-85 1993
Banks McFadden Track & Field, Football, Men’s Basketball 1937-40 1973
Herman McGee Athletic Trainer 1934-80 1976
Carl McHugh Swimming & Diving Coach 1947-76 1983
Covington (Goat) McMillan Football, Football Coach 1928-29, 37-64 1985
Dr. Lee Milford Athletic Council Chairman 1930-54 1981
Bobbie Mims Women’s Basketball 1976-80 2001
Shane Monahan Baseball 1993-95 2011
Gene Moore Football, Baseball 1946-49 1993
Parker Moore Golf 1973-76 1992
Jamine Moton Women’s Track & Field 1998-2002 2011
Dr. Denise Murphy Volleyball 1983-86 1999
Pender Murphy Men’s Tennis 1978-81 2010
Bruce Murray Men’s Soccer 1984-87 1992
Larry Nance Men’s Basketball 1977-81 1995
Jess Neely Football Coach, Athletic Director 1931-39 1979
Carter Newman Men’s Track & Field, Men’s Basketball 1924-27 1983
Rock Norman Track, Football & Basketball Coach 1940-57 1974
Billy O’Dell Baseball 1952-54 1973
Ross O’Dell Men’s Track & Field 1925-28 2011
Harold Olson Football 1957-59 2010
Harry Olszewski Football 1965-67 1980
Suzie Owens Football, Baseball 1919-21 1980
Choppy Patterson Men’s Basketball 1959-63 1981
Chris Patton Golf 1986-90 2000
Bob Paulling Baseball, Football 1979-83 1994
Michael Dean Perry Football 1984-87 2000
William Perry Football 1981-84 2002
Jim Phillips Broadcaster 1967-2003 1992
John Phillips Football 1984-87 1999
Bob Pollock Men’s Track & Field Coach 1988-2008 2010
Dr. Robert Poole Football, President 1915-16 2006
O.K. Pressley Football 1926-28 1978
Phil Prince Football 1944-48 1995
Dillard Pruitt Golf 1981-84 1998
Carl Pulkinen Boxing, Men’s Track & Field 1946-49 1987
Dewey Quinn Football, Men’s Basketball, Baseball 1943-46 1994
Flint Rhem Baseball 1920-23 1979
Dr. Walter Riggs Administrator 1896-00 1994
Red Ritchie Administrator 1966-71 1980
Rick Robbins Academics 1967-80 1982
Bobby Robinson Athletic Director 1985-2002 2002
Kerry Robinson Women’s Track & Field 1981-84 2007
Phil Rogers Football 1965-67 1989
Tree Rollins Men’s Basketball 1973-77 1987
Clarence Rose Golf 1976-80 2004
Wallace Roy Men’s Track & Field, Football 1923-26 1977
Paulette Russell Women’s Swimming & Diving 1990-93 2010
Michael Sanders Football, Baseball 1971-74 2003
William Schilletter Football 1911-14 1973
Randy Scott Football 1975-78 2004
Bob Sharpe Football 1938-40 1982
Anthony Simmons Football 1995-97 2008
Neil Simons Baseball 1977-80 1997
Hoke Sloan Tennis Coach 1930-59 1977
Bob Smith Baseball & Football Coach 1950-69 1988
Glenn Smith Football 1949-51 1982
John Snee Men’s Basketball 1948-52 1976
Bill Spiers Baseball, Football 1985-87 1998
Nicole Stafford-Lake Women’s Tennis 1985-89 2004
Jodi Steffes Volleyball 1998-2001 2009
Cindy Stern-DeMartino Volleyball 1996-99 2005
Harold Stowe Baseball 1957-59 1979
Jim Stuckey Football 1976-79 1995
Jim Sutherland Men’s Basketball 1964-67 1991
Charlie Timmons Football 1938-42 1985
Strom Thurmond Men’s Track & Field 1921-23 1983
D.J. Trahan Golf 1999-2003 2010
James Trapp Men’s Track & Field, Football 1989-93 2000
David Treadwell Football 1984-87 1997
Annie Tribble Women’s Basketball 1976-87 1994
Perry Tuttle Football 1978-81 1991
Itoro Umoh Women’s Basketball 1995-99 2008
Willie Underwood Football 1977-80 2008
Don Wade Football 1949-51 1992
Charles Warren Golf 1995-98 2005
Charlie Waters Football 1967-69 1981
Nelson Welch Football 1991-94 2007
Joel Wells Football 1954-56 1974
Craig White Baseball 1969-73 1988
Harvey White Football 1957-59 1981
Susan Hill-Whitson Women’s Tennis 1977-80 1986
Rodney Williams Football 1985-88 2000
Gene Willimon IPTAY Secretary 1933-77 1986
Don Willis Football 1935-38 1988
Billy Wingo Football, Baseball 1973-77 2008
Charles Woods, Jr. Football 1936-38 1975
Donnell Woolford Football 1985-88 2005
Sharone Wright Men’s Basketball 1991-94 2011
Wyndie Wyndham Football 1948-50 1980
Jimmy Wynn Men’s Track & Field 1962-64 1982
Bill Yarborough Men’s Basketball 1952-57 1974
Vince Yockel Men’s Basketball 1955-58 1982
Kyle Young Football 1998-2001 2006
Butch Zatezalo Men’s Basketball 1966-70 1988

News