Search

auburn.html

Licensed to Clemson University           Hy-Tek's Meet Manager 1/24/05 01:06 PM
                          Clemson vs Auburn - 1/7/05                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Auburn University  'A'                                 NT    3:46.19   11  
     1) Hoelzer, Margaret SR            2) Stupp, Julie FR                
     3) Lunsmann, Leslie JR             4) Kolukanova, Jana JR            
  2 Auburn University  'B'                                 NT    3:47.90    4  
     1) Volcan, Erin JR                 2) Duerk, Lauren JR               
     3) Bethune, Tawnie SO              4) Anderson, Jenni JR             
  3 Clemson University-SC  'B'                             NT    4:09.92    2  
     1) Kroeger, Nicole SO              2) Gresset, Aurelie SR            
     3) Hicks, Kate SO                  4) Boden, Caroline SO             
 -- Auburn University  'C'                                 NT         DQ  
     1) Peirsol, Hayley SO              2) Binder, Adrienne SO            
     3) Moss, Jeri JR                   4) Denby, Kara SO                 
 -- Clemson University-SC  'A'                             NT         DQ  
     1) Cefalu, Sarah SO                2) Shafer, Ashley JR              
     3) Grove, Jen FR                   4) Pirovitz, Amanda FR            
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Auburn University  'A'                                 NT    3:20.78   11  
     1) Van Wie, Doug JR                2) Osborne, Sean SO               
     3) Cady, Kurt JR                   4) Wochomurka, Ryan SR            
                  23.98       49.21 (49.21)     1:15.32 (26.11)     1:45.34 (56.13)
        2:08.43 (23.09)     2:35.71 (50.37)     2:57.20 (21.49)     3:20.78 (45.07)
  2 Clemson University-SC  'A'                             NT    3:27.50    4  
     1) Johnson, Joel SO                2) Bergren, Andy FR               
     3) Rappold, Tommy SR               4) Vahle, Mark FR                 
                  24.92       51.73 (51.73)     1:18.44 (26.71)     1:49.57 (57.84)
        2:12.06 (22.49)     2:39.60 (50.03)     3:02.27 (22.67)     3:27.50 (47.90)
  3 Auburn University  'B'                                 NT    3:29.33    2  
     1) Lundquist, Bryan SO             2) Maras, David FR                
     3) Scott, John SO                  4) Pascale, Joe SO                
                  26.58       54.03 (54.03)     1:21.06 (27.03)     1:53.51 (59.48)
        2:16.25 (22.74)     2:43.20 (49.69)     3:04.99 (21.79)     3:29.33 (46.13)
  4 Clemson University-SC  'B'                             NT    3:31.97  
     1) Crout, Jay SO                   2) Ruszka, Attila FR              
     3) Kanoy, Ben JR                   4) Dillon, Charlie JR             
                  26.22       53.73 (53.73)     1:21.22 (27.49)     1:52.45 (58.72)
        2:16.73 (24.28)     2:44.89 (52.44)     3:07.41 (22.52)     3:31.97 (47.08)
  5 Clemson University-SC  'C'                             NT    3:42.88  
     1) Raisor, Patrick FR              2) Dorris, Will SO                
     3) Gettys, Mark                    4) Balderston, Matt FR            
                  27.21       55.27 (55.27)     1:23.28 (28.01)   1:55.94 (1:00.67)
        2:22.45 (26.51)     2:53.12 (57.18)     3:16.69 (23.57)     3:42.88 (49.76)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coventry, Kirsty          JR Auburn                    NT    9:58.40    9  
                  28.58       58.74 (30.16)     1:28.93 (30.19)     1:59.33 (30.40)
        2:29.78 (30.45)     3:00.29 (30.51)     3:31.04 (30.75)     4:01.49 (30.45)
        4:31.93 (30.44)     5:02.30 (30.37)     5:31.92 (29.62)     6:01.59 (29.67)
        6:31.52 (29.93)     7:01.57 (30.05)     7:31.46 (29.89)     8:00.98 (29.52)
        8:30.66 (29.68)     9:00.29 (29.63)     9:29.68 (29.39)     9:58.40 (28.72)
  2 Routh, Kim                JR CU-SC                     NT   10:04.37    4  
                  28.84       59.37 (30.53)     1:30.33 (30.96)     2:01.20 (30.87)
        2:31.94 (30.74)     3:02.65 (30.71)     3:33.49 (30.84)     4:03.97 (30.48)
        4:34.28 (30.31)     5:04.53 (30.25)     5:34.41 (29.88)     6:04.25 (29.84)
        6:34.42 (30.17)     7:04.35 (29.93)     7:34.38 (30.03)     8:04.23 (29.85)
        8:34.44 (30.21)     9:04.62 (30.18)     9:35.17 (30.55)    10:04.37 (29.20)
  3 Kukors, Emily             FR Auburn                    NT   10:05.21    3  
                  28.93       59.87 (30.94)     1:30.67 (30.80)     2:01.63 (30.96)
        2:32.59 (30.96)     3:03.29 (30.70)     3:34.14 (30.85)     4:04.68 (30.54)
        4:35.20 (30.52)     5:05.55 (30.35)     5:35.02 (29.47)     6:04.69 (29.67)
        6:34.73 (30.04)     7:04.97 (30.24)     7:35.64 (30.67)     8:06.09 (30.45)
        8:36.69 (30.60)     9:07.28 (30.59)     9:37.04 (29.76)    10:05.21 (28.17)
  4 Sandison, Whitney         FR CU-SC                     NT   10:23.54    2  
                  29.11     1:00.41 (31.30)     1:31.65 (31.24)     2:03.20 (31.55)
        2:34.59 (31.39)     3:06.08 (31.49)     3:37.29 (31.21)     4:08.52 (31.23)
        4:39.69 (31.17)     5:11.19 (31.50)     5:42.39 (31.20)     6:13.58 (31.19)
        6:44.68 (31.10)     7:15.80 (31.12)     7:47.04 (31.24)     8:18.52 (31.48)
        8:49.73 (31.21)     9:21.15 (31.42)     9:52.48 (31.33)    10:23.54 (31.06)
  5 Lawless, Alessandra       SR Auburn                    NT   10:26.75    1  
                  28.62       59.50 (30.88)     1:30.97 (31.47)     2:02.42 (31.45)
        2:33.70 (31.28)     3:04.93 (31.23)     3:36.33 (31.40)     4:07.69 (31.36)
        4:38.97 (31.28)     5:10.58 (31.61)     5:42.00 (31.42)     6:13.34 (31.34)
        6:45.02 (31.68)     7:16.95 (31.93)     7:48.69 (31.74)     8:20.45 (31.76)
        8:52.23 (31.78)     9:23.65 (31.42)     9:55.64 (31.99)    10:26.75 (31.11)
  6 Carlton, Nicole           JR CU-SC                     NT   10:28.89  
                  29.08     1:00.08 (31.00)     1:31.40 (31.32)     2:02.51 (31.11)
        2:33.54 (31.03)     3:04.72 (31.18)     3:36.04 (31.32)     4:07.43 (31.39)
        4:38.98 (31.55)     5:10.68 (31.70)     5:42.07 (31.39)     6:13.63 (31.56)
        6:45.64 (32.01)     7:17.13 (31.49)     7:49.00 (31.87)     8:20.96 (31.96)
        8:52.84 (31.88)     9:24.86 (32.02)     9:57.14 (32.28)    10:28.89 (31.75)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mengering, Jonathan       JR CU-SC                     NT    9:26.81    9  
                  26.07       53.74 (27.67)     1:21.88 (28.14)     1:50.21 (28.33)
        2:18.74 (28.53)     2:47.25 (28.51)     3:15.91 (28.66)     3:44.67 (28.76)
        4:13.41 (28.74)     4:42.10 (28.69)     5:10.94 (28.84)     5:39.56 (28.62)
        6:08.45 (28.89)     6:37.09 (28.64)     7:05.55 (28.46)     7:33.96 (28.41)
        8:02.77 (28.81)     8:31.21 (28.44)     8:59.57 (28.36)     9:26.81 (27.24)
  2 Shanteau, Eric            JR Auburn                    NT    9:33.37    4  
                  26.50       55.32 (28.82)     1:24.26 (28.94)     1:53.51 (29.25)
        2:22.69 (29.18)     2:51.69 (29.00)     3:20.63 (28.94)     3:49.86 (29.23)
        4:18.81 (28.95)     4:48.12 (29.31)     5:16.94 (28.82)     5:46.40 (29.46)
        6:14.85 (28.45)     6:43.89 (29.04)     7:12.83 (28.94)     7:41.64 (28.81)
        8:10.12 (28.48)     8:38.52 (28.40)     9:06.02 (27.50)     9:33.37 (27.35)
  3 Geary, Sean               FR CU-SC                     NT    9:34.69    3  
                  26.38       55.57 (29.19)     1:24.77 (29.20)     1:53.81 (29.04)
        2:22.97 (29.16)     2:52.17 (29.20)     3:21.03 (28.86)     3:49.95 (28.92)
        4:18.93 (28.98)     4:47.81 (28.88)     5:16.83 (29.02)     5:45.64 (28.81)
        6:14.32 (28.68)     6:43.20 (28.88)     7:12.25 (29.05)     7:41.17 (28.92)
        8:09.53 (28.36)     8:38.22 (28.69)     9:06.77 (28.55)     9:34.69 (27.92)
  4 Johnson, Mark             SO Auburn                    NT    9:40.14    2  
                  26.77       56.23 (29.46)     1:25.55 (29.32)     1:55.39 (29.84)
        2:25.59 (30.20)     2:55.40 (29.81)     3:25.24 (29.84)     3:55.25 (30.01)
        4:25.27 (30.02)     4:54.78 (29.51)     5:22.98 (28.20)     5:51.60 (28.62)
        6:20.38 (28.78)     6:49.53 (29.15)     7:18.61 (29.08)     7:47.86 (29.25)
        8:16.95 (29.09)     8:46.09 (29.14)     9:13.46 (27.37)     9:40.14 (26.68)
  5 MacLennan, Brett          SO CU-SC                     NT    9:42.10    1  
                  27.07       56.42 (29.35)     1:25.70 (29.28)     1:54.78 (29.08)
        2:23.97 (29.19)     2:53.20 (29.23)     3:22.10 (28.90)     3:51.07 (28.97)
        4:20.06 (28.99)     4:49.19 (29.13)     5:18.25 (29.06)     5:47.27 (29.02)
        6:16.25 (28.98)     6:45.46 (29.21)     7:15.08 (29.62)     7:44.69 (29.61)
        8:14.40 (29.71)     8:44.03 (29.63)     9:13.48 (29.45)     9:42.10 (28.62)
  6 Knopp, Cory               FR Auburn                    NT    9:50.56  
                  27.21       56.45 (29.24)     1:26.14 (29.69)     1:55.69 (29.55)
        2:25.54 (29.85)     2:55.60 (30.06)     3:25.70 (30.10)     3:55.62 (29.92)
        4:25.19 (29.57)     4:54.61 (29.42)     5:23.47 (28.86)     5:53.25 (29.78)
        6:22.74 (29.49)     6:52.43 (29.69)     7:22.82 (30.39)     7:53.01 (30.19)
        8:23.34 (30.33)     8:53.02 (29.68)     9:22.16 (29.14)     9:50.56 (28.40)
  7 Smith, Jeff               FR Auburn                    NT    9:53.64  
                  27.63       57.75 (30.12)     1:27.76 (30.01)     1:57.92 (30.16)
        2:27.78 (29.86)     2:57.55 (29.77)     3:27.07 (29.52)     3:56.71 (29.64)
        4:26.24 (29.53)     4:55.80 (29.56)     5:25.45 (29.65)     5:54.96 (29.51)
        6:24.43 (29.47)     6:54.35 (29.92)     7:24.34 (29.99)     7:54.60 (30.26)
        8:24.44 (29.84)     8:54.55 (30.11)     9:24.22 (29.67)     9:53.64 (29.42)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kolukanova, Jana          JR Auburn                    NT    1:51.10    9  
                  26.78       54.69 (27.91)     1:22.74 (28.05)     1:51.10 (28.36)
  2 Moss, Jeri                JR Auburn                    NT    1:52.11    4  
                  26.68       54.90 (28.22)     1:23.50 (28.60)     1:52.11 (28.61)
  3 Routh, Kim                JR CU-SC                     NT    1:53.27    3  
                  27.34       56.18 (28.84)     1:25.37 (29.19)     1:53.27 (27.90)
  4 Peirsol, Hayley           SO Auburn                    NT    1:53.65    2  
                  27.13       55.93 (28.80)     1:25.02 (29.09)     1:53.65 (28.63)
  5 Carter, Peg E             FR CU-SC                     NT    1:54.80    1  
                  27.12       56.35 (29.23)     1:25.54 (29.19)     1:54.80 (29.26)
  6 Amardeilh, Anne           SO Auburn                    NT    1:57.03  
                  27.89       57.38 (29.49)     1:27.28 (29.90)     1:57.03 (29.75)
  7 Kroeger, Nicole           SO CU-SC                     NT    2:01.08  
                  28.37       58.79 (30.42)     1:30.10 (31.31)     2:01.08 (30.98)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Wie, Doug             JR Auburn                    NT    1:41.62    9  
                  24.23       50.34 (26.11)     1:16.56 (26.22)     1:41.62 (25.06)
  2 Cady, Kurt                JR Auburn                    NT    1:42.32    4  
                  24.31       50.42 (26.11)     1:16.62 (26.20)     1:42.32 (25.70)
  3 Slocki, Daniel            SO Auburn                    NT    1:42.45    3  
                  24.08       49.99 (25.91)     1:16.32 (26.33)     1:42.45 (26.13)
  4 Reed, Buddy               SR CU-SC                     NT    1:42.55    2  
                  23.73       49.88 (26.15)     1:16.25 (26.37)     1:42.55 (26.30)
  5 Barry, Seth               SO Auburn                    NT    1:42.95    1  
                  24.09       50.45 (26.36)     1:16.95 (26.50)     1:42.95 (26.00)
  6 Middleton, Greg           JR CU-SC                     NT    1:43.42  
                  24.01       50.27 (26.26)     1:16.80 (26.53)     1:43.42 (26.62)
  7 Regone, Brian             SO CU-SC                     NT    1:45.48  
                  24.78       51.15 (26.37)     1:18.11 (26.96)     1:45.48 (27.37)
  8 Raisor, Patrick           FR CU-SC                     NT    1:50.27  
                  25.51       53.13 (27.62)     1:21.40 (28.27)     1:50.27 (28.87)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swindle, Christina        SO Auburn                    NT      23.95    9  
  2 Anderson, Jenni           JR Auburn                    NT      24.41    4  
  3 Volcan, Erin              JR Auburn                    NT      24.51    3  
  4 McLaurin, Rachel          FR CU-SC                     NT      24.92    2  
  5 Bethune, Tawnie           SO Auburn                    NT      24.98    1  
  6 Deering, Nikki            JR CU-SC                     NT      25.19  
  7 Deters, Kallie            SO CU-SC                     NT      25.51  
  8 Meeuwsen, Bethany         FR CU-SC                     NT      25.79  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bousquet, Fred            SR Auburn                    NT      20.10    9  
  2 Vahle, Mark               FR CU-SC                     NT      20.96    4  
  3 Lundquist, Bryan          SO Auburn                    NT      21.70    3  
  4 Russell, Stephen          FR CU-SC                     NT      21.72    2  
  5 Pascale, Joe              SO Auburn                    NT      21.83    1  
  6 Livnat, Shai              FR Auburn                    NT      22.30  
  7 Thompson, Taylor          FR CU-SC                     NT      22.42  
  8 Balderston, Matt          FR CU-SC                     NT      22.58  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kukors, Emily             FR Auburn                    NT    2:02.59    9  
                  26.78       59.00 (32.22)     1:34.91 (35.91)     2:02.59 (27.68)
  2 Denby, Kara               SO Auburn                    NT    2:07.21    4  
                  28.55     1:01.88 (33.33)     1:38.81 (36.93)     2:07.21 (28.40)
  3 Lunsmann, Leslie          JR Auburn                    NT    2:07.31    3  
                  27.74       59.55 (31.81)     1:37.58 (38.03)     2:07.31 (29.73)
  4 Stupp, Julie              FR Auburn                    NT    2:08.19    2  
                  28.09     1:01.19 (33.10)     1:38.03 (36.84)     2:08.19 (30.16)
  5 Guindon, Liz              SO CU-SC                     NT    2:10.16    1  
                  27.62     1:01.85 (34.23)     1:39.35 (37.50)     2:10.16 (30.81)
  6 Shafer, Ashley            JR CU-SC                     NT    2:13.22  
                  29.51     1:05.05 (35.54)     1:42.44 (37.39)     2:13.22 (30.78)
  7 Gresset, Aurelie          SR CU-SC                     NT    2:13.40  
                  29.79     1:04.97 (35.18)     1:42.43 (37.46)     2:13.40 (30.97)
  8 Allen, Jill               FR CU-SC                     NT    2:17.55  
                  29.75     1:04.97 (35.22)     1:45.13 (40.16)     2:17.55 (32.42)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, BJ                 SR Auburn                    NT    1:52.69    6.5
                  23.95       53.72 (29.77)     1:27.88 (34.16)     1:52.69 (24.81)
  1 Osborne, Sean             SO Auburn                    NT    1:52.69    6.5
                  24.85       54.33 (29.48)     1:26.07 (31.74)     1:52.69 (26.62)
  3 Schneider, Joey           SO Auburn                    NT    1:55.67    3  
                  25.42       55.16 (29.74)     1:30.70 (35.54)     1:55.67 (24.97)
  4 Raynovich, Jordan         JR CU-SC                     NT    1:55.75    2  
                  25.67       55.63 (29.96)     1:28.60 (32.97)     1:55.75 (27.15)
  5 Ruszka, Attila            FR CU-SC                     NT    1:57.16    1  
                  25.27       55.46 (30.19)     1:28.89 (33.43)     1:57.16 (28.27)
  6 Bergren, Andy             FR CU-SC                     NT    1:58.32  
                  25.34       55.89 (30.55)     1:30.44 (34.55)     1:58.32 (27.88)
  7 Crout, Jay                SO CU-SC                     NT    2:03.25  
                  26.53       57.72 (31.19)     1:34.42 (36.70)     2:03.25 (28.83)
  8 Maras, David              FR Auburn                    NT    2:09.99  
                  27.71     1:03.62 (35.91)     1:38.97 (35.35)     2:09.99 (31.02)
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoelzer, Margaret         SR Auburn                    NT      55.82    9  
                  25.87       55.82 (29.95)                                        
  2 Lawless, Alessandra       SR Auburn                    NT      57.65    4  
                  27.23       57.65 (30.42)                                        
  3 Carter, Peg E             FR CU-SC                     NT      59.09    3  
                  28.13       59.09 (30.96)                                        
  4 Grove, Jen                FR CU-SC                     NT    1:00.24    2  
                  28.10     1:00.24 (32.14)                                        
  5 Guindon, Liz              SO CU-SC                     NT    1:00.28    1  
                  27.99     1:00.28 (32.29)                                        
  6 Amardeilh, Anne           SO Auburn                    NT    1:00.57  
                  28.79     1:00.57 (31.78)                                        
  7 Duerk, Lauren             JR Auburn                    NT    1:01.02  
                  28.85     1:01.02 (32.17)                                        
  8 Hicks, Kate               SO CU-SC                     NT    1:03.04  
                  29.93     1:03.04 (33.11)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rappold, Tommy            SR CU-SC                     NT      50.74    9  
                  23.21       50.74 (27.53)                                        
  2 Cady, Kurt                JR Auburn                    NT      51.41    4  
                  24.16       51.41 (27.25)                                        
  3 Johnson, Mark             SO Auburn                    NT      51.70    3  
                  24.25       51.70 (27.45)                                        
  4 Kanoy, Ben                JR CU-SC                     NT      52.92    2  
                  25.00       52.92 (27.92)                                        
  5 Shanteau, Eric            JR Auburn                    NT      53.36    1  
                  24.92       53.36 (28.44)                                        
  6 Middleton, Greg           JR CU-SC                     NT      53.91  
                  25.15       53.91 (28.76)                                        
  7 Vahle, Mark               FR CU-SC                     NT      54.35  
                  25.25       54.35 (29.10)                                        
  8 Smith, Jeff               FR Auburn                    NT      55.10  
                  25.86       55.10 (29.24)                                        
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kolukanova, Jana          JR Auburn                    NT      50.80    9  
                  24.54       50.80 (26.26)                                        
  2 Lunsmann, Leslie          JR Auburn                    NT      52.43    4  
                  25.55       52.43 (26.88)                                        
  3 Binder, Adrienne          SO Auburn                    NT      54.46    3  
                  26.70       54.46 (27.76)                                        
  4 McLaurin, Rachel          FR CU-SC                     NT      54.82    2  
                  26.49       54.82 (28.33)                                        
  5 Pirovitz, Amanda          FR CU-SC                     NT      54.88    1  
                  26.34       54.88 (28.54)                                        
  6 Boden, Caroline           SO CU-SC                     NT      54.91  
                  26.81       54.91 (28.10)                                        
  7 Meeuwsen, Bethany         FR CU-SC                     NT      55.72  
                  26.61       55.72 (29.11)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wochomurka, Ryan          SR Auburn                    NT      44.58    9  
                  21.51       44.58 (23.07)                                        
  2 Reed, Buddy               SR CU-SC                     NT      47.21    4  
                  22.67       47.21 (24.54)                                        
  3 Barry, Seth               SO Auburn                    NT      47.35    3  
                  22.85       47.35 (24.50)                                        
  4 Russell, Stephen          FR CU-SC                     NT      47.51    2  
                  22.44       47.51 (25.07)                                        
  5 Dillon, Charlie           JR CU-SC                     NT      47.87    1  
                  23.17       47.87 (24.70)                                        
  6 Lundquist, Bryan          SO Auburn                    NT      47.98  
                  23.38       47.98 (24.60)                                        
  7 Regone, Brian             SO CU-SC                     NT      48.19  
                  23.43       48.19 (24.76)                                        
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coventry, Kirsty          JR Auburn                    NT      56.07    9  
                  27.82       56.07 (28.25)                                        
  2 Moss, Jeri                JR Auburn                    NT      56.82    4  
                  27.87       56.82 (28.95)                                        
  3 Swindle, Christina        SO Auburn                    NT      59.18    3  
                  28.61       59.18 (30.57)                                        
  4 Deering, Nikki            JR CU-SC                     NT    1:00.45    2  
                  29.23     1:00.45 (31.22)                                        
  5 Cefalu, Sarah             SO CU-SC                     NT    1:01.07    1  
                  29.28     1:01.07 (31.79)                                        
  6 Peirsol, Hayley           SO Auburn                    NT    1:02.34  
                  30.83     1:02.34 (31.51)                                        
  7 Kroeger, Nicole           SO CU-SC                     NT    1:04.27  
                  31.27     1:04.27 (33.00)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Joey           SO Auburn                    NT      51.56    9  
                  25.60       51.56 (25.96)                                        
  2 Johnson, Joel             SO CU-SC                     NT      51.69    4  
                  25.17       51.69 (26.52)                                        
  3 Shanteau, Eric            JR Auburn                    NT      53.19    3  
                  26.11       53.19 (27.08)                                        
  4 Crout, Jay                SO CU-SC                     NT      54.15    2  
                  26.35       54.15 (27.80)                                        
  5 Rappold, Tommy            SR CU-SC                     NT      54.72    1  
                  25.80       54.72 (28.92)                                        
  6 Thompson, Taylor          FR CU-SC                     NT      54.97  
                  26.84       54.97 (28.13)                                        
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Routh, Kim                JR CU-SC                     NT    4:54.71    9  
                  29.01       58.24 (29.23)     1:27.74 (29.50)     1:57.35 (29.61)
        2:27.23 (29.88)     2:57.24 (30.01)     3:27.00 (29.76)     3:57.07 (30.07)
        4:26.60 (29.53)     4:54.71 (28.11)                                        
  2 Hoelzer, Margaret         SR Auburn                    NT    4:55.06    4  
                  27.70       57.25 (29.55)     1:27.14 (29.89)     1:57.27 (30.13)
        2:27.44 (30.17)     2:57.48 (30.04)     3:27.29 (29.81)     3:57.26 (29.97)
        4:26.81 (29.55)     4:55.06 (28.25)                                        
  3 Carlton, Nicole           JR CU-SC                     NT    5:07.22    3  
                  28.91       59.63 (30.72)     1:30.48 (30.85)     2:01.59 (31.11)
        2:32.67 (31.08)     3:03.70 (31.03)     3:34.85 (31.15)     4:05.97 (31.12)
        4:37.21 (31.24)     5:07.22 (30.01)                                        
  4 Sandison, Whitney         FR CU-SC                     NT    5:07.70    2  
                  29.19       59.93 (30.74)     1:31.10 (31.17)     2:02.28 (31.18)
        2:33.56 (31.28)     3:04.65 (31.09)     3:35.86 (31.21)     4:06.94 (31.08)
        4:38.00 (31.06)     5:07.70 (29.70)                                        
 -- Binder, Adrienne          SO Auburn                    NT   X4:47.45  
                  27.23       56.17 (28.94)     1:25.29 (29.12)     1:54.42 (29.13)
        2:23.61 (29.19)     2:52.61 (29.00)     3:21.55 (28.94)     3:50.37 (28.82)
        4:19.29 (28.92)     4:47.45 (28.16)                                        
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slocki, Daniel            SO Auburn                    NT    4:37.42    9  
                  25.71       53.23 (27.52)     1:21.35 (28.12)     1:49.68 (28.33)
        2:18.18 (28.50)     2:46.42 (28.24)     3:14.53 (28.11)     3:42.65 (28.12)
        4:10.38 (27.73)     4:37.42 (27.04)                                        
  2 Mengering, Jonathan       JR CU-SC                     NT    4:37.81    4  
                  25.73       53.72 (27.99)     1:21.76 (28.04)     1:50.07 (28.31)
        2:18.37 (28.30)     2:46.77 (28.40)     3:15.07 (28.30)     3:43.32 (28.25)
        4:11.59 (28.27)     4:37.81 (26.22)                                        
  3 MacLennan, Brett          SO CU-SC                     NT    4:44.61    3  
                  26.02       53.73 (27.71)     1:21.82 (28.09)     1:50.11 (28.29)
        2:18.67 (28.56)     2:47.32 (28.65)     3:16.29 (28.97)     3:46.03 (29.74)
        4:16.37 (30.34)     4:44.61 (28.24)                                        
  4 Geary, Sean               FR CU-SC                     NT    4:50.05    2  
                  25.94       54.82 (28.88)     1:24.39 (29.57)     1:53.86 (29.47)
        2:23.27 (29.41)     2:52.71 (29.44)     3:22.02 (29.31)     3:51.42 (29.40)
        4:20.96 (29.54)     4:50.05 (29.09)                                        
  5 Gettys, Mark                 CU-SC                     NT    5:06.55    1  
                  27.01       56.38 (29.37)     1:26.93 (30.55)     1:57.85 (30.92)
        2:28.76 (30.91)     3:00.12 (31.36)     3:31.47 (31.35)     4:03.23 (31.76)
        4:35.54 (32.31)     5:06.55 (31.01)                                        
 -- Livnat, Shai              FR Auburn                    NT   X4:30.51  
                  25.50       53.01 (27.51)     1:20.51 (27.50)     1:47.82 (27.31)
        2:15.31 (27.49)     2:42.74 (27.43)     3:10.02 (27.28)     3:37.09 (27.07)
        4:03.96 (26.87)     4:30.51 (26.55)                                        
 -- Scott, John               SO Auburn                    NT   X4:43.81  
                  26.24       54.85 (28.61)     1:23.91 (29.06)     1:52.99 (29.08)
        2:22.00 (29.01)     2:51.05 (29.05)     3:20.06 (29.01)     3:49.03 (28.97)
        4:17.05 (28.02)     4:43.81 (26.76)                                        
 -- Knopp, Cory               FR Auburn                    NT   X4:47.79  
                  26.24       54.81 (28.57)     1:24.13 (29.32)     1:53.68 (29.55)
        2:22.98 (29.30)     2:52.44 (29.46)     3:21.86 (29.42)     3:51.44 (29.58)
        4:20.32 (28.88)     4:47.79 (27.47)                                        
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shafer, Ashley            JR CU-SC                     NT    1:05.88    9  
                  31.18     1:05.88 (34.70)                                        
  2 Gresset, Aurelie          SR CU-SC                     NT    1:09.74    4  
                  33.11     1:09.74 (36.63)                                        
  3 Cefalu, Sarah             SO CU-SC                     NT    1:11.04    3  
                  33.34     1:11.04 (37.70)                                        
  4 Allen, Jill               FR CU-SC                     NT    1:13.57    2  
                  34.78     1:13.57 (38.79)                                        
 -- Stupp, Julie              FR Auburn                    NT   X1:04.94  
                  30.73     1:04.94 (34.21)                                        
 -- Amardeilh, Anne           SO Auburn                    NT   X1:05.47  
                  31.44     1:05.47 (34.03)                                        
 -- Duerk, Lauren             JR Auburn                    NT   X1:05.49  
                  31.48     1:05.49 (34.01)                                        
 -- Binder, Adrienne          SO Auburn                    NT   X1:07.84  
                  32.65     1:07.84 (35.19)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergren, Andy             FR CU-SC                     NT      58.42    9  
                  27.69       58.42 (30.73)                                        
  2 Ruszka, Attila            FR CU-SC                     NT      59.49    4  
                  28.46       59.49 (31.03)                                        
  3 Dorris, Will              SO CU-SC                     NT    1:02.01    3  
                  29.07     1:02.01 (32.94)                                        
  4 Raynovich, Jordan         JR CU-SC                     NT    1:02.81    2  
                  29.35     1:02.81 (33.46)                                        
 -- Osborne, Sean             SO Auburn                    NT     X56.88  
                  27.08       56.88 (29.80)                                        
 -- Maras, David              FR Auburn                    NT     X59.88  
                  28.01       59.88 (31.87)                                        
 -- Johnson, Mark             SO Auburn                    NT   X1:02.34  
                  29.06     1:02.34 (33.28)                                        
 -- Van Wie, Doug             JR Auburn                    NT   X1:03.54  
                  30.04     1:03.54 (33.50)                                        
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'A'                             NT    3:39.37   11  
     1) Guindon, Liz SO                 2) Deering, Nikki JR              
     3) Boden, Caroline SO              4) McLaurin, Rachel FR            
                  26.34       55.23 (55.23)     1:20.61 (25.38)     1:49.46 (54.23)
        2:15.85 (26.39)     2:44.40 (54.94)     3:10.60 (26.20)     3:39.37 (54.97)
  2 Clemson University-SC  'B'                             NT    3:42.92    4  
     1) Grove, Jen FR                   2) Pirovitz, Amanda FR            
     3) Carter, Peg E FR                4) Meeuwsen, Bethany FR           
                  27.00       56.71 (56.71)     1:22.64 (25.93)     1:51.89 (55.18)
        2:17.74 (25.85)     2:45.80 (53.91)     3:12.46 (26.66)     3:42.92 (57.12)
 -- Auburn University  'A'                                 NT   X3:28.07  
     1) Anderson, Jenni JR              2) Kukors, Emily FR               
     3) Swindle, Christina SO           4) Coventry, Kirsty JR            
                  25.75       53.30 (53.30)     1:10.07 (16.77)     1:44.46 (51.16)
        2:08.93 (24.47)     2:36.47 (52.01)     3:01.49 (25.02)     3:28.07 (51.60)
 -- Auburn University  'B'                                 NT   X3:29.05  
     1) Moss, Jeri JR                   2) Volcan, Erin JR                
     3) Denby, Kara SO                  4) Lawless, Alessandra SR         
                  25.80       53.09 (53.09)     1:17.57 (24.48)     1:44.38 (51.29)
        2:08.94 (24.56)     2:35.38 (51.00)     3:01.03 (25.65)     3:29.05 (53.67)
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'B'                             NT    3:12.74   11  
     1) Middleton, Greg JR              2) Johnson, Joel SO               
     3) Regone, Brian SO                4) Thompson, Taylor FR            
                  23.02       47.66 (47.66)     1:11.03 (23.37)     1:37.02 (49.36)
        1:59.72 (22.70)     2:24.58 (47.56)     2:47.53 (22.95)     3:12.74 (48.16)
 -- Auburn University  'A'                                 NT   X3:04.39  
     1) Jones, BJ SR                    2) Livnat, Shai FR                
     3) Schneider, Joey SO              4) Cady, Kurt JR                  
                  22.49       45.93 (45.93)     1:08.32 (22.39)     1:32.51 (46.58)
        1:54.82 (22.31)     2:19.17 (46.66)     2:40.58 (21.41)     3:04.39 (45.22)
 -- Auburn University  'B'                                 NT   X3:11.52  
     1) Pascale, Joe SO                 2) Barry, Seth SO                 
     3) Slocki, Daniel SO               4) Scott, John SO                 
                  23.40       47.64 (47.64)     1:10.00 (22.36)     1:34.83 (47.19)
        1:57.47 (22.64)     2:22.74 (47.91)     2:46.28 (23.54)     3:11.52 (48.78)
 -- Clemson University-SC  'C'                             NT         DQ  
     1) Mengering, Jonathan JR          2) Geary, Sean FR                 
     3) Raisor, Patrick FR              4) Gettys, Mark                   
                  23.97       49.48 (49.48)     1:13.64 (24.16)     1:40.69 (51.21)
        2:03.95 (23.26)     2:29.68 (48.99)     2:56.05 (26.37)          DQ (55.40)
 -- Clemson University-SC  'A'                             NT         DQ  
     1) Reed, Buddy SR                  2) Russell, Stephen FR            
     3) MacLennan, Brett SO             4) Dillon, Charlie JR             
                  22.81       47.21 (47.21)     1:09.12 (21.91)     1:34.08 (46.87)
        1:56.56 (22.48)     2:21.20 (47.12)     2:43.49 (22.29)          DQ (46.83)
 
Event 23  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seagraves, Lynnsey        SO Auburn                    NT     235.75    9  
  2 Korth, Rachel             SR Auburn                    NT     220.60    4  
  3 Leathers, Shastin         JR CU-SC                     NT     206.00    3  
  4 Strating, JamieLea        FR Auburn                    NT     202.70    2  
  5 Watcke, Jess              JR CU-SC                     NT     176.75    1  
  6 Wells, Emilie             JR CU-SC                     NT      95.90  
 
Event 24  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segerlin, Steven          SO Auburn                    NT     311.55    9  
  2 Bricker, Matt             SR Auburn                    NT     262.65    4  
  3 Sivulka, Andrew           SR Auburn                    NT     260.90    3  
  4 Lindley, Marsh            JR CU-SC                     NT     240.70    2  
 
Event 25  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seagraves, Lynnsey        SO Auburn                    NT     458.00    9  
  2 Strating, JamieLea        FR Auburn                    NT     445.05    4  
  3 Korth, Rachel             SR Auburn                    NT     431.10    3  
  4 Watcke, Jess              JR CU-SC                     NT     380.70    2  
  5 Wells, Emilie             JR CU-SC                     NT     242.85    1  
 
Event 26  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bricker, Matt             SR Auburn                    NT     551.60    9  
  2 Segerlin, Steven          SO Auburn                    NT     535.70    4  
  3 Sivulka, Andrew           SR Auburn                    NT     528.20    3  
  4 Lindley, Marsh            JR CU-SC                     NT     382.75    2  

News