Search

2009-10 Clemson Rowing Roster

Varsity Squad
Name Class Hometown Major
Jennifer Agee Sr. Bluffton, SC Psychology
Kristen Agee So. Bluffton, SC Sociology
Andrea Belbusti Sr. Ridgeville, SC Language & International Trade
Zofia Bende Gr. Mohacs, Hungary PRTM
Nicole Bowen Jr. Aiken, SC Graphic Communications
Becca Brown So. Greenville, SC Bioengineering
Katie Bruggeling Fr. St. Catharine’s, Ontario Sociology
Brittany Burns So. Davidson, NC PRTM
Rebekah Clogston So. Snohomish, WA Prerehabilitation Sciences
Allison Colberg Sr. Six Mile, SC Mathematical Sciences
Amber Coyne So. Winter Park, FL Communication Studies
Brittany Cummings Sr. Virginia Beach, VA Health Science
Sarah Daanen Jr. Hayden, ID Biological Sciences
Kenzie DuBrul So. Cincinnati, OH Economics
Callen Erdeky Sr. Bowie, MD Accounting
Jessica Gaul Jr. Cobbs Creek, VA Psychology
Corey Geer Jr. Clemson, SC Health Science
Connie Gorman Jr. Louisville, KY Biological Sciences
Victoria Graham Jr. Summerville, SC Secondary Education (History)
Paige Griffith Jr. Trenton, NJ Genetics
Lydia Hassell Jr. Greensboro, NC Mathematical Sciences
Marissa Henry So. Hampton Falls, NH Language & International Trade
Taylor Hoynacki So. Tega Cay, SC Communication Studies
Kelsey Hudome Jr. Paoli, PA Sociology
Leah Kelly Jr. Pinehurst, NC Modern Languages (French)
Katharine Mosier So. Piscataway, NJ Biological Sciences
Kelly Murphy Jr. Marietta, GA Health Science
Michelle Nance Sr. Simpsonville, SC Language & International Trade
Bre Przestrzelski So. Swannanoa, NC Bioengineering
Meredith Razzolini Sr. Roswell, GA Psychology
Liz Robb Jr. Roswell, GA Sociology
Beata Saska Fr. Esztergom, Hungary PRTM
Olivia Shomaker Sr. Mathews, VA Psychology
Mairi Trimboli Sr. Ludlow, VT Economics
Melissa Weaver So. Greer, SC Communication Studies
Grace Wolff Jr. Chanhassen, MN Communication Studies
Sarah Young So. Winnsboro, SC Animal & Veterinary Sciences
Jenna Zylstra Jr. Greer, SC Health Science

 

Novice Squad
Name Class Hometown Major
Ameerah Aly Fr. Longwood, FL Undeclared
Emilyn Banfield Fr. Oviedo, FL Preprofessional Health Studies
Kate Biladeau So. Lutz, FL Pre-Business
Simmons Capotosti So. Florence, SC Computer Science
Heather Cummings Fr. Virginia Beach, VA Preprofessional Health Studies
Meredith Davidson Fr. Fairfax, VA Secondary Education (English)
Vanesa Ewais Fr. Jacksonville, FL Architecture
Caroline Fregeau Fr. Phoenixville, PA Health Science
Carly Friedman Fr. Rosemont, PA Microbiology
Erin Grubbs Fr. Farmington Hills, MI General Engineering
Kelly Hall Fr. Mclean, VA Communication Studies
Courtney Hauck Fr. Purcellville, VA Biological Sciences
Rachel Hester Fr. Clover, SC Elementary Education
Nysa Hicks Fr. Hilton Head, SC Language & International Trade
Emily Lavender Fr. Berwyn, PA ENR (Natural Resources Management)
Kristin Manna Fr. Mullica Hill, NJ General Engineering
Emily Massey Fr. Quincy, FL Communication Studies
Jillian Mickle Fr. Duluth, GA Pre-Business
Laine Milam Fr. Nashville, TN Political Science
Sarah Monn Fr. Skillman, NJ Prerehabilitation Sciences
Morgan Perpall Fr. Vienna, VA Polymer & Fiber Chemistry
Lisa Phillips Fr. Wilmington, DE Pre-Business
Caroline Thomas Fr. Cheraw, SC Genetics
Torrey Wall Fr. Raleigh, NC Political Science
Jessica Wesson Fr. Windsor, NJ Undeclared

 

Coaching Staff
Robbie Tenenbaum Interim Head Coach
Lincoln LaRoe Assistant Coach
Jessica Leidecker Assistant Coach

News